سر خط خبرها:
وزیر علوم تشریح کرد

کنکور در چه شرایطی حذف می شود؟

فکرشهر: وزیر علوم در خصوص شرایط حذف کنکور گفت: برای حذف کنکور در سه سال گذشته، بحثمان در شوراهای مختلف و جلسات رسمی این بود که دانشگاه ها برای انتخاب دانشجویان خود نیاز به شاخص های استاندارد دارند؛ بنابراین اگر ما برای سه سال آخر آموزش و پرورش امکان برگزاری آزمون نهایی سراسری داشته باشیم شاید بتوانیم شاخص سه ساله ای برای ارزیابی دقیق تر داوطلبان ورود به دانشگاه ها عرضه کنیم.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب در گفت و گوی ویژه خبری، به مناسبت هفته دولت و با عنوان "وزارت علوم چالش ها و دستاوردها"، در خصوص پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها گفت: در حال حاضر ۹۰۰ هزار صندلی در دانشگاه ها بدون نیاز به آزمون، قابلیت ورود دارند و برخی از رشته ها از جمله پزشکی متقاضی زیادی دارند و برای اینکه کنکور برگزار نشود باید چارچوب ها، شاخص ها و استانداردهای پذیرش بدون کنکور مشخص شوند.

وی تاکید کرد: اگر پیشنهاد فوق به مرحله اجرا برسد، دانشگاه ها می توانند در یک آزمون عمومی که شامل اطلاعات عمومی، دانش زبان و برخی دروس است در کنار سوابق تحصیلی، دانشجویان خود را جذب کنند؛ بنابراین حذف کنکور نیاز به سیستم نمرات استاندارد دارد.

وی ضمن بیان اینکه طی ۴۰ سال گذشته تعداد زیادی دانشگاه در کشور ایجاد شد، گفت: در طول سه سال گذشته طرحی در وزارت علوم آماده شد تا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که فعالیت آنها ضروری نبود، ساماندهی شوند. به طوریکه در سال های گذشته تعداد دانشگاه های علمی و کابردی کشور ۱۲۰۰ دانشگاه بود، اما بر اساس این طرح ۵۰۰ دانشگاه علمی و کاربردی در کشور تعطیل شدند و مابقی همچنان تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص را بر عهده دارند.

وی در ادامه آموزش عالی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را به سه دوره تقسیم بندی کرد و اظهار کرد: در دوره اول وزارت علوم در یک بازه زمانی  ۱۰ تا ۱۵ ساله نیازهای نیروی انسانی کشور را تامین کرد و در دوره دوم تا اواسط دهه ۸۰ توسعه تحقیقات در دستور کار قرار گرفت و ایران در این زمینه به رتبه قابل توجهی رسید.

وزیر علوم ضمن بیان اینکه با روند کاهش تعداد دانشجویان کشور ، وزارت علوم از سال ۹۲ مجوز ایجاد هیچ دانشگاه جدیدی را صادر نکرده است، تصریح کرد:. از اوایل دهه ۸۰ با توسعه فناورهای جدید،دوره سوم آغاز شد و با ایجاد پارک های علم وفناوری، شرکت های دانش بنیان شکل گرفت تا دانشجویان بیشتری برای ایجاد شرکت های دانش بنیان جذب مراکز آموزش عالی شوند.

افزایش روند پذیرش دانشجویان در سطح کشور از سال آینده

دکتر غلامی به آخرین وضعیت ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در طرح ساماندهی دانشگاه‌های کشور تعدادی از دانشگاه های غیردولتی و آزاد تعطیل شدند و این سبب شد که برای ورود به دانشگاه های دولتی فشار زیادی متحمل شویم. در واقع تمام تلاش ما دردانشگاه ها این است که دانشجویان ایرانی علم به روزی  داشته باشند و بر اساس علوم روز دنیا تربیت شوند.

وزیرعلوم از افزایش روند پذیرش دانشجویان در سطح کشور از سال آینده خبر داد و افزود: طی دو سال گذشته طرحی در دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی اجرا شد تا همه دانشجویان با مهارت افزایی با علوم روز دنیا آشنا شوند و با برگزاری دوره های کارگاهی بتوانند پس از مهارت اندوزی در بازار مشغول کار شوند.

به گفته وی؛ آمارها نشان می دهند از سال ۹۶ بیش از ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع کارشناسی مشغول کار شده اند و تعداد شاغلان مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۷۰ درصد و مقطع دکتری ۹۰ درصد بوده است. در واقع ما نگران ۴۰ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی، ۳۰ درصد کارشناسی ارشد و ۱۰ درصد دکتری هم اکنون شغلی ندارند، هستیم، ضمن اینکه بیشتر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که بیکار هستند را "زنان" تشکیل می دهند.

وزیر علوم به شرایط برگزاری کنکور در سال جاری اشاره کرد و افزود: امسال کنکور در شرایط خاصی برگزار شد و آزمون های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با رعایت پروتکل های بهداشتی و با نظارت وزارت بهداشت با رعایت فاصله اجتماعی به خوبی برگزار شد. به گونه ای که فاصله اجتماعی در کنکور دکترا  ۱.۲۰ سانتی متر،  آزمون کارشناسی ارشد ۱.۶۰ سانتی متر و در جریان برگزاری کنکور نیز ۱.۸۰ سانتی متر بود.

به گفته وی؛ بر اساس گزارش ناظران وزارت بهداشت، آزمون های امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط بسیار خوبی برگزار شده و این جای تقدیر و تشکر دارد و طبق نظر سنجی های انجام شده ۹۴ درصد شرکت کنندگان کنکور امسال از نحوه برگزار آن اظهاررضایت کردند، ۹۱ درصد از برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و ۸۵ درصد از نحوه برگزاری آزمون دکترا اظهار رضایت کرده اند.

آخرین وضعیت سهمیه انتقال فرزندان اعضای هیات علمی

وزیر علوم به آخرین وضعیت سهمیه انتقال فرزندان اعضای هیات علمی نیز اشاره کرد و گفت: همکاران هیات علمی ما اصلا سهمیه ندارند و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی از دانشگاهی به دانشگاه دیگری عنوان سهیمه ندارند و بیان این مساله از اول هم یک اشتباه بوده است.ضمن اینکه جذب هرگونه هیات علمی در دانشگاه ها نیز فرآیند خود را دارد و داوطلبان عضویت در هیات های علمی دانشگاه ها با ارزیابی هیات مرکزی جذب انجام می شود.

آغاز سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور

دکتر غلامی با بیان اینکه سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور آغاز می شود، گفت: طبق برنامه ریزیهای انجام شده قرار است سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها ۱۵ شهریور ماه به صورت مجازی آغاز شود و دانشجویان از طریق فضای مجازی می توانند با استادان خود ارتباط برقرار کنند. در واقع مبنای ما در سال جدید تحصیلی دانشگاه ها نیمه اول امسال به صورت مجازی است و اگر شرایط در نیمه دوم تغییر یابد دانشجویان می توانند به محیط دانشگاه برگردند.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط موجود نظر ما این است که در دانشگاه هایی که خوابگاه وجود دارد دانشجویان ورودی جدید با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند وارد محیط دانشگاهی شوند.

وزیرعلوم با بیان اینکه دانشگاه های کشور به ۱۰ منطقه علمی تقسیم می شود؛ خاطر نشان کرد: طرحی در این وزارتخانه آماده شده که به موجب آن دانشگاه ها در کشور به ۱۰ منطقه علمی تقسیم شوند و ماموریت های محلی، استانی، منطقه ای و بین المللی برای آنها تعریف شود تا از موازی کاری بین دانشگاه های کشور جلوگیری کنیم و در عین حال هم افزایی علمی در کشور تقویت شود. ضمن اینکه طرح رتبه بندی دانشگاه ها نیز توسط پایگاه استنادی جهان اسلام از ۲ سال پیش آغاز شده و انتظار داریم تا پایان سال ۹۹ رتبه بندی دانشگاه ها به صورت جامع و کامل در کشور انجام شود.

دیدگاه خود را بنویسید