سر خط خبرها:

یک پنجم تخت‎های بیمارستانی بوشهر در اشغال بیماران کرونایی است

فکرشهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ۲۰ درصد تخت‎های بیمارستانی این استان در اشغال بیماران کرونایی قرار دارد و تا ۵۰ درصد کل تخت‎های بیمارستانی استان قابلیت اختصاص به بیماران کرونایی است.

به گزارش فکرشهر، سعید کشمیری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارامیدواری کرد: با رعایت حداکثری فاصله‎گذاری اجتماعی، شست و شوی دست و ماسک اختصاص ۵۰ درصد تخت‌ها به بیماران کرونایی رقم نخورد.

وی یادآورشد: از مجموع ۷۰۰فوتی کرونایی استان بوشهر تاکنون بیشترین  جان باختگان  مربوط به سالمندان است و بعد از سالمندان بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، قندخون و سایر بیماری‎های قلبی غیر از فشار خون در رتبه‎های بعدی قرار دارند.

وی بیان کرد: این موضوع نشان می‎دهد که باید مراقبت بیشتری از سالمندان صورت گیرد تا بیماری کرونا به آنها منتقل نشود.

کشمیری گفت: چنانچه بیمار دیابتی کنترل نشده در خانواده وجود دارد باید بیماری وی کنترل و درمان شود.

وی افزود: کنترل فشار خون، تغذیه و آرامش روح و روان خیلی موثر است که باید نسبت به آن توجه ویژه شود.

کشمیری تاکید کرد: چنانچه خانواده‎ای بیمار کرونایی دارد باید وی را در اتاقی جداگانه و با پنجره باز مستقر کنند و ظرف‌های  وی نیز جدا باشد تا از انتقال بیماری به سایر افراد جلوگیری شود.

وی افزود: هر چند که نمودارهای ابتلا به کرونا در استان بوشهر به تیزی و شیب تند نمودارهای سیر استان‌ها نیست ولی نشانه‎هایی در این نوع بیماری وجود دارد که می‎تواند خیلی سریع زیاد شود.

کشمیری یادآورشد: محدودیت‎هایی از چند هفته پیش در استان بوشهر آغاز شده و استان در هر هر وضعیتی که باشد اعمال محدودیت‎ها به کاهش آمار مبتلایان کرونا کمک می‌کند.

وی گفت: در این ویروس حتی نباید یک ذره دلخوش بود که وضعیت استان بوشهر از استان همسایه مطلوب‌تر است.

کشمیری بیان کرد: استان بوشهر نباید وارد وضعیت استان‌های فارس، اصفهان، یزد، آذربایجان‎ها ، یزد، تهران و اراک شود چراکه برای نمونه در تهران اکنون ۶هزار بیمار بستری دارد و آی.سی.یو پیدا نمی‎شود و در شیراز به لحاظ شیوع بالا ورزشگاه شهید دستغیب برای بستری بیماران کرونایی تجهیز شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر اکنون جز چهار استانی است که میزان ابتلا آن نسبت به سایر استان‎ها کمتر است ولی این قابل استناد نیست و مدال افتخار ندارد.

کشمیری افزود: در برابر اپیدمی پیروزی وجود ندارد  و شرایط این گونه نیست که فردی ادعا کند توانسته در برابر کرونا پیروز شود.

وی ادامه داد: با رفت و آمدی که بین استان‎ها  وجود دارد پیروزی زمانی محقق می‎شود که بیماری از کل کشور رخت ببندد.

کشمیری افزود: اکنون مقداری آرامش بر بیمارستان‎های استان حکمرفا و تخت‎‌های بیمارستانی نیز مقداری خلوت شده است.

وی گفت: استان بوشهر بر خلاف روزهای سیصدتایی روز گذشته ۲۴۰ فرد ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های خود داشت و این نشانه‌هایی است که وضعیت استان بوشهر نسبت به سایرین متفاوت بوده و این روند باید حفظ شود.

کشمیری ادامه داد: اکنون از لحاظ ابتلا شهرستان‎های دیلم، تنگستان و بوشهر به ترتیب بدترین وضعیت را داشته و شهرستان‎های جنوبی به نسبت بهتر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: پنجشنبه‎ و جمعه ها هجوم به سمت استان زیاد است که اکنون اعمال محدودیت‌‎ها نویدبخش شرایط بهتری برای استان و بویژه  مرکز استان است.

وی ادامه داد: در رابطه با گناوه و دیلم به عنوان مقصدهای گردشگری اکنون تکلیف آنها مشخص نیست ولی در خروجی شهرهای دیگری جلوی مسافران مقصد شهرهای ساحلی بوشهر گرفته می‎شود.

دیدگاه خود را بنویسید