سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»

حوادث تکراری و بی پایان در ایاب و ذهاب دریایی جزیره خارگ/ دو نفر راهی بیمارستان شدند

به گزارش «فکرشهر»، در جدیدترین حادثه در این باره  که به دلیل نقص فنی تنها شناور فعال برای جابجایی مسافرین این جزیره بوده و چند نفری را نیز راهی بیمارستان کرد، صبح امروز شنبه ـ 13 دی ماه 1399 ـ رخ داد؛ وقتی شناور «سورو بندر»، 40 دقیقه پس از حرکت، دچار نقص فنی و در 10 مایلی جزیره خارگ متوقف شد...

فکرشهر ـ مصطفی منفرد: یکی از مهم ‌ترین و قدیمی ‌ترین مشکلات اهالی جزیره خارگ، بحث تردد دریایی است که سال‌ها با اشکال مواجه بوده است.  طبق آمارهای رسمی، مسیر دریایی جزیره، روزانه بیش از هزار و 500 مسافر ورودی و خروجی دارد که سازمان بنادر و دریانوردی در این راستا و در سال‌های اخیر نسبت به ارتقای زیر ساخت پایانه‌های مسافری در استان بوشهر اقدامات ویژه به سرانجام رسانده است و سه پایانه مسافری مجهز در بوشهر، گناوه و خارگ احداث کرده است؛ اما مشکل اصلی ماجرای تردد اهالی این جزیره، نبود شناور به میزان کافی و همچنین کمبود شناورهای به روز و جدید است که وقت و بی وقت حوادثی را نیز منجر می شود.

به گزارش «فکرشهر»، در جدیدترین حادثه در این باره  که به دلیل نقص فنی تنها شناور فعال برای جابجایی مسافرین این جزیره بوده و چند نفری را نیز راهی بیمارستان کرد، صبح امروز شنبه ـ 13 دی ماه 1399 ـ رخ داد؛ وقتی شناور «سورو بندر»، 40 دقیقه پس از حرکت، دچار نقص فنی و در 10 مایلی جزیره خارگ متوقف شد.

بر اساس گزارش های میدانی خبرنگار «فکرشهر»، شناور سورو بندر ساعت 7 صبح از خارگ به سمت بوشهر حرکت می کند و حدودا 40 دقیقا بعد، حوالی 10 مایلی جزیره خارگ، موتور شناور دچار نقص فنی می شود و هر چند پرسنل شناور سعی و تلاش ها زیادی برای رفع نقص به وجود آمده داشته اند اما مشکل حل نمی شود و در نهایت حدود ساعت 8:40 درخواست کمک و وضعیت اضطرار را به اداره بندر خارگ اعلام می‌کنند و خواستار شناور یدک کش می شوند.

با هماهنگی اداره بندر خارگ با برج کنترل اسکله فلات قاره، شناور «گلوبال تایگر» برای جابجایی مسافرین به موقعیت اعزام می شود و همچنین لنج یکی از ساکنین جزیره خارگ ـ آقای «منظری» ـ به همراه شناور عملیاتی «15 خرداد» و شناور امداد و نجات بندر، «سورو بندر» را تا خارگ اسکورت می کنند؛ مسافرین «سورو بندر» با شناور گلوبال به خارگ منتقل می شوند و شناور سورو با لنج یدک می شود و این شناور که ساعت 7 صبح از خارگ حرکت کرده بود، پس از 6 و نیم ساعت، ساعت 13:30 در اسکله «مروارید» جزیره خارگ پهلو می گیرد.

به گزارش «فکرشهر»، در این حادثه، دو نفر از مسافرین نیز به دلیل بدحالی و دریازدگی با شناور ناجی به خارگ اعزام می شوند؛ تعدادی از مسافرین شناور «سورو»، با شناور «مهبد» به گناوه و تعدادی دیگر نیز ساعت 15 با شناور «گلوبال چیتا» به بوشهر منتقل شدند.

همه این اتفاقات در حالی است که تنها دو شناور «اروس مهیار» و «سورو بندر» در مسیر دریایی خارگ بوشهر فعالیت می کنند و شناور «اروس مهیار» نیز نزدیک به دو ماه است که برای انجام تعمیرات اساسی و رفع نواقصات موتور خود خارج از سرویس بوده و شناور «سورو بندر» به عنوان  بخش خصوصی به عنوان تنها شناور جزیره خارگ در حال فعالیت است.
 

دیدگاه خود را بنویسید