سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»

تلف شدن ماهی ها در ساحل منطقه ویژه پارس جنوبی/ علت آلودگی نفتی است؟!/ مدیرکل محیط زیست استان بوشهر به «فکرشهر» پاسخ داد + عکس و فیلم

فکرشهر ـ آذر حسینی: روز گذشته ـ دوشنبه، 4 اسفندماه 1399 ـ تصاویر و فیلم هایی به دست «فکرشهر» رسید که از تلف شدن و مرگ ماهی ها در ساحل خلیج فارس، در منطقه پارس جنوبی، عسلویه تا شیرینو خبر می داد و حتی افراد حاضر در محل برای توصیف زیاد بودن حجم و تعداد ماهی های تلف شده، عبارت «دریا پره ماهی مرده است» و همچنان دارد به ساحل «می آید» را استفاده می کردند...

فکرشهر ـ آذر حسینی: روز گذشته ـ دوشنبه، 4 اسفندماه 1399 ـ تصاویر و فیلم هایی به دست «فکرشهر» رسید که از تلف شدن و مرگ ماهی ها در ساحل خلیج فارس، در منطقه ویژه پارس جنوبی، عسلویه تا شیرینو خبر می داد و حتی افراد حاضر در محل برای توصیف زیاد بودن حجم و تعداد ماهی های تلف شده، عبارت «دریا پره ماهی مرده است» و همچنان دارد به ساحل «می آید» را استفاده می کردند.

به گزارش «فکرشهر»، این ماهی ها درست در ساحل منطقه ای تلف شده اند که احتمال آلودگی نفتی و شیمیایی در آن وجود دارد و همین امر فعالان زیست محیطی را نگران تر کرده است؛ و در حالی که سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر به خبرنگاران گفته که «براساس نتایج بررسی‌های اولیه حجم زیادی از گونه تن ماهیان (زرده و هور) سطح زی سواحل عسلویه و نخل تقی این استان براثر نشت مواد نفتی و آلاینده‌های شیمیایی دچار مسمومیت و تلف شده‌اند و هم اکنون نمونه‌برداری از ماهیان تلف شده انجام و برای تشخیص علل و عوامل دقیق وقوع این حادثه به مراکز آزمایشگاهی ارسال شده ‌است»، مدیرکل محیط زیست استان بوشهر در این باره به «فکرشهر» گفت که «علت تلفات تا این لحظه، آلودگی نفتی تشخیص داده نشده، هر چند این موضوع همچنان در دست بررسی است».

فرهاد قلی نژاد امروز به «فکرشهر» گفت: مورد ماهی که پیش آمد، به سرعت همکاران ما به همراه شیلات، دامپزشکی و مسوولان در منطقه ویژه در محل حاضر شدند و حتی از ماهی ها برای آزمایشگاه دامپزشکی، نمونه برداری شد ولی فعلا در بررسی های صورت گرفته، هیچ گونه علایم آلودگی های نفتی یا شیمیایی در بدن ماهی ها نیست.

وی ادامه داد: ماهی های تلف شده همه از یک گونه هستند که به آن ها «ماهی تن» می گویند و تلفات در سایر آبزیان مشاهده نشده است.

قلی نژاد توضیح داد: اگر آلودگی نفتی یا شیمیایی یا آلودگی محیطی بود، سایر گونه ها هم آسیب می دیدند ولی سایر گونه ها فعلا آسیب ندیده اند و علت تلفات تا این لحظه آلودگی تشخیص داده نشده و احتمال می رود این تلفات در نتیجه صید یا بیماری خود گونه باشد؛ البته موضوع همچنان در دست بررسی است.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر افزود: همه لاشه های ماهی های تلف شده هم دیروز دفن بهداشتی کردیم تا اگر بیماری خاصی باشد، از شیوع و انتشار آن و همچنین آبودگی محیط زیست جلوگیری شود.

مشاهده فیلم اینجا
 

دیدگاه‌ها

صدای خاموش

میشود نتایج ازمایش نشان دهند.. این ماهی ها  بصورت گله ای  حرکت کرده و با وجود یک پدیده نا مشخص همگی تلف شده اند وبه علت تعداد بالا بیشتر این گونه دیده میشود به حتم گونه های دیگری هم تلف شده اند.. یکم تحقیق بیشتر ونشر نتایج ازمایشگاه بی طرف دل ما مردم بوشهر ارام میکند

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید