سر خط خبرها:
اختصاصی فکرشهر:

سهم دشتستان از دهکده های استان چقدر است؟

فکرشهر: استاندار بوشهر در نشست خبری هفته ی گذشته ی خود در پاسخ به فکرشهر پیرامون سفر وزیر بهداشت و قطب درمان شدن دشتستان و البته دهکده سلامت و سایر ...

فکرشهر ـ نرگس محمدزاده فرد: سال گذشته قول هایی برای بخش درمان و بهداشت دشتستان داده شد و چند وقتیست که بوشهر نیز شاهد قول و کلنگ زنی و ایجاد دهکده های گوناگون در سطح و گوشه و کنار خود می باشد.

1. هنوز یک سال هم نشده است. اسفند ماه سال گذشته بود که وزیر بهداشت و درمان پس از اعتراضات گسترده ی مردم، رسانه ها و البته نماینده ی مردم در مجلس به دشتستان آمد و از خسارت زلزله به بیمارستان شهید گنجی برازجان بازدید به عمل آورد. وی در نشستی که پس از این بازدید با حضور مسئولین استانی، شهرستانی و البته اصحاب رسانه برگزار کرد، گفت: «بنا بر این است که دشتستان به یکی از قطب های درمان استان تبدیل شود و خیلی زیبنده نیست که ما مرکز استان را خیلی تقویت کنیم و مردم به زحمت بیفتند.»

دکتر هاشمی البته در بیان این سخنان توجه به وضعیت استراتژیک دشتستان و همسایگی با سایر استان ها و میزبانی اش برای بخش درمان بیماران آنان را نیز در نظر گرفته و افزوده بود که «دشتستان ظرفیت ایجاد بیمارستان دیگری را نیز دارد.»

دکتر رییسی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این جلسه گفته بود: «شهرستان دشتستان پهناورترین شهرستان استان است و جمعیت زیادی را در خود جای داده است و موقعیت قرار گیری این شهرستان به گونه است که می تواند به عنوان یکی از قطب های اصلی بهداشت و درمان استان به حساب آید.»

2. مسئولین دشتستان معتقدند با ورود پزشکان متخصص به شهرستان در روزهای گذشته و با اضافه شدن وسایل درمانی در روزهای آینده، می توان گفت که  دشتستان در حال حاضر هم به قطب درمان تبدیل شده است! و این که دشتستان محل ارجاع است و تخصص های ضروری نیز وجود دارد، خود دال بر این قضیه است! 

3. مدتیست آقای استاندار در حال ساختن دهکده های مختلف در استان بوشهر می باشد. دهکده ی ورزشی، دهکده ی المپیک، دهکده ی تفریحی، دهکده ی توریستی و گردشگری و همین اواخر هم دهکده ی سلامت! در کنار این که گفته می شود دهکده ی گردشگری بوشهر با استفاده ی استانی و خارج از محدوده ی شهری بوشهر است، واقع در بزرگراه امام علی (ع) این شهر، بیشتر دهکده های در دست ساخت نیز با محوریت مرکز استان برنامه ریزی شده اند؛ از جمله دهکده ی سلامت که قرار است در 12 هکتار زمین در بهترین نقطه ساحلی مرکز استان با دو بیمارستان و مراکز تخصصی احداث شود.

4. استاندار بوشهر در نشست خبری هفته ی گذشته ی خود در پاسخ به فکرشهر پیرامون سفر وزیر بهداشت و قطب درمان شدن دشتستان و البته دهکده سلامت و سایر دهکده سازی ها و سهم شهرستان های دیگر در این میان گفت: «برخی پروژه ها استانی است و ما قطعا در شهرستان ها نیز برنامه هایی داریم که تا آخر سال اعلام می کنیم و در جلسه ی امروز فرمانداران هم عنوان کردم؛ وقتی مسایل قطعی شد اعلام خواهیم کرد چون ممکن است مطرح کردن الآن آن ها زود باشد.»

5. با توجه به استفاده هایی که از نام دهکده صورت می گیرد و لزوم توجه به ظرفیت های موجود منطقه، می توان گفت دشتستان ظرفیت و توانایی های بسیاری برای ایجاد دهکده دارد؛ کوه، دشت، رودخانه، گلزارها و نخلستان ها برای ایجاد دهکده ی گردشگری، ده ها اثر تاریخی و باستانی قبل و بعد اسلام و انقلاب برای منطقه (دهکده ی) تاریخی یا توریستی، ناهمواری ها و زمین های وسیع دشت و کوهپایه برای ایجاد دهکده ی ورزشی و المپیک، هکتارها زمین کشاورزی در نقاط مختلف شهرستان برای ایجاد شهرک کشاورزی، ده ها شاعر و نویسنده و هنرمند شاخه های مختلف از گذشته تاکنون این دیار برای ایجاد قطب هنری یا فرهنگی، وجود همه ی عوامل گفته شده با هم برای ایجاد دهکده ی تفریحی و حضور یک سوم جمعیت استان و در محور مواصلاتی سه استان دیگر و به خصوص استان فارس که یکی از قطب های درمان کشور می باشد و لحاظ کردن بعد مسافت، وجود چشمه ی آب گرم و محیط های بکر و آرام بخش و طبیعی و به دور از آلودگی های شهری نیز عاملی مهم و تاثیر گذار برای ایجاد دهکده ی سلامت؛ زیرا همانگونه که در تعریف آمده: «دهکده سلامتی به مجموعه های اقامتی گفته می شود که خدمات سلامتی را به میهمانان خود ارائه می دهند. نمونه کامل آن ایجاد یک محیط طبیعی و به دور از آلودگی های زندگی شهری و ارائه خدمات طب سنتی و گیاهان دارویی در محیط به مراجعه کنندگان است؛» مفهومی که اگر بنا باشد در معنای واقعی خود و سوای از برداشت ها و نگاه های متفاوت و گاه نادرست از آن در ایران ایجاد شود، بستر طبیعتی دشتستان را می تواند جولانگاه خوبی برای خود داشته باشد.

 6. دوشنبه ی همین هفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در بازدید از بوشهر گفت که 3 نقطه برای ایجاد منطقه ساحلی گردشگری در استان بوشهر شناسایی شده است؛ مسعود سلطامی فر اضافه کرد که «دهکده های گردشگری سراسر کشور تنها در سواحل ایجاد خواهند شد.»؛ در این صورت قرار نیست دهکده ی گردشگری به دشتستان برسد، از سوی دیگر احداث دهکده ی المپیک و دهکده ی فرهنگی و ورزشی نیز قبلا به ترتیب به تنگستان و عالیشهر داده شده است؛ با این حساب و با توجه به وضعیت استراتژیک، ژئوپولیتیک و طبیعی دشتستان، مطابق آن چه گفته شد، این شهرستان می تواند زمینه ی مناسبی برای ایجاد دهکده ی سلامت و عملی کردن قول های داده شده از سوی مقامات عالی دولت، خواسته ی مردم و همانطور که دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، گفت، کاهش زحمت بسیاری از شهروندان استان و همسایگان برای سفر به مرکز استان باشد؛ ضمن این که جذب سرمایه گذار بخش خصوصی، بهبود وضعیت فرهنگی، معیشتی، اشتغال و امثالهم و از همه مهم تر ایجاد نشاط و امیدواری در بخش بزرگی از مساحت و جمعیت استان را در پی خواهد داشت که طرح، برنامه، پیگیری و تلاش صادقانه ی مسئولین امر را می طلبد.

همچنین می توان با ایجاد دهکده ها و مناطق و شهرک های تخصصی و تقسیم عادلانه ی آن ها در دیگر نقاط و شهرستان ها، زمینه ی توسعه ی متوازن استان را نیز فراهم کرد.