سر خط خبرها:

احیا و بهره برداری ۱۵ معدن راکد در استان بوشهر

فکرشهر: رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: ۱۵ معدن راکد در استان در سال گذشته احیا و بهره‌برداری از آن‌ها آغاز شد.

به گزارش فکرشهر از خبرگزاری صدا و سیما، رشید مرادی افزود: این معادن در شهرستان‌های دیلم (سه مورد)، دشتی (پنج فقره)، دشتستان (۲ معدن)، دیر (سه مورد) و کنگان و تنگستان (هر کدام یک واحد) قرار دارند.

وی گفت: ۹ میلیارد تومان اعتبار در این معادن سرمایه‌گذاری شده و به صورت مستقیم برای ۵۷ نفر شغل ایجاد شده است.
رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: سالانه یک میلیون و ۵۴۵ هزار تن مواد معدنی از این معادن برداشت می‌شود که بیشتر آن سنگ لاشه و واریزه کوهی است.

مرادی اضافه کرد: این مواد معدنی بیشتر برای ساخت اسکله و واحد‌های فراوری شن و ماسه به کار می‌رود، به تامین حجم بالایی از نیاز طرح‌های استان کمک می‌کند.

وی بیان کرد: مشکل عمده این معادن ناتوانی بهره‌بردار و برداشت نکردن از آن‌ها بود که به دلیل نیاز استان، از پیمانکار سلب صلاحیت شد و با برگزاری مجدد مزایده، بهره بردار جدید انتخاب و بهره‌برداری و برداشت از آن‌ها آغاز شده‌است.

مرادی گفت: اکنون ۱۵ پروانه اکتشاف، هفت فقره گواهی کشف و ۱۵۰ فقره معدن فعال در استان وجود دارد.

وی افزود: مخلوط کوهی (شن وماسه)، سنگ‌های ساختمانی (لاشه- آهک‌های پرعیار)، دولومیت، مواد اولیه سیمان و سنگ گچ بیشترین حجم برداشت از معادن استان بوشهر را به خود اختصاص داده‌است.

دیدگاه خود را بنویسید