سر خط خبرها:

موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی کشور چه گفتند؟ / صباغیان، نماینده مخالف: چرا ما نمایندگان را به اندازه استاندار هم حساب نمی کنند/ حسینی، نماینده موافق: وحیدی در بدو ورود به سپاه از بنیانگذاران سپاه قدس بود

فکرشهر: در نوبت دوم از جلسه امروز مجلس شورای اسلامی، صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، بعد از قرائت گزارش ۳ کمیسیون امنیت ملی، عمران و شوراها و امورداخلی که هرسه مهر تایید بر صلاحیت احمد وحیدی برای تصدی این وزارتخانه زدند مجلس وارد نطق مخالفان و موافقان شد.

محمدرضا صباغیان، نماینده بافق که برای مخالفت پشت تریبون قرار گرفته بود بارها سخنانش توسط نمایندگان مجلس با انتقاد روبرو شد. رئیس مجلس هم ۲ بار به او تذکر داد که در موضوع صحبت کند که با ناراحتی و عصبانیت نماینده بافق همراه شد و خواستار این شد که در زمان قانونی که حق اوست اظهاراتش را بیان کند.

محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده بافق و مهریز گفت: ما نمایندگان مردم هستیم و ایشان برنامه چهار ساله ای ارائه کردند و ما باید با بررسی خود ایرادها و مشکلات برنامه را مطرح کنیم. برنامه آقای وحیدی ۶۶ درصد با اسناد بالادستی همسو است و از انسجامی هم برخوردار است اما قابل سنجش نیست.

او ادامه داد: امروز یکی از مشکلات جامعه ما که ام المفاسد است، اعتیاد است. برنامه ریزی برای حل این مشکل برعهده وزارت کشور است، اعتیاد یعنی جنگ و دعوا، فقر، سرقت، ناامنی، قتل، خشونت، خودکشی، رها شدن کودکان، افزایش طلاق و ...

این نماینده تاکید کرد: سر ریز این مشکل اجتماعی امروز در جامعه مشهود است، من از آقای وحیدی می خواهم که به سطح شهر، مانند میدان شوش بروند و مصرف مواد مخدر در ملاعام را ببینند. فرزندان خردسال در کنار پدر و مادر خود شاهد مصرف مواد مخدر هستند، مسئول این امر کیست؟ جوانان ما امروز در جلوی چشمانمان در حال نابودی هستند، ما نمایندگان مجلس چه کردیم؟

صباغیان بافقی بیان کرد: مبارزه با این امر در برنامه آقای وحیدی دیده نشده است. شما برای خانواده معتادان چه برنامه ای دارید؟ آیا این مسئله مربوط به وزرای دیگر است؟ خیر در چارچوب کار شماست. باید اقداماتی برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر اجرا شود، قطعا مبارزه با اعتیاد مهم است.

او همچنین گفت: آقای وحیدی مردم از شما انتظار دارند و از همه بالاتر خدا از شما انتظار دارد که در این زمینه برنامه ریزی داشته باشید و عمل کنید. نباید شب ها بخوابید تا این امر بهبود پیدا کند. آقای وحیدی ما هر روز درباره سودهای بالای بانکی، فرار مالیاتی، فاصله طبقاتی، اختلاس، طلاق، تورم، رشد اقتصادی منفی، رشد نرخ ارز، قیمت کالاهای اساسی، فرار مغزها و ... در مجلس صحبت می کنیم. شما باید مشکل را دریابید و درصدد حل آن باشید. پس از ۴۳ سال مگر ما می توانیم به مردم پاسخ ندهیم. ما امروز داریم به پست های منصوبی قدرت می دهیم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: آنقدر قدرت به استانداران داده شده است که ما نمایندگان را هم به اندازه آن ها حساب نمی کنند، نهادهای مردمی روز به روز در حال ضعیف شدن است و نهادهای منصوبی روز به روز قدرت پیدا می کنند. آقای وزیر شما باید به شوراها قدرت بدهید، اگر مدیریت واحد شهری باشد قطعا مردم قدرت خواهند داشت. متاسفانه فرماندار به جای اینکه ناظر باشد به کار اجرایی می پردازد، این مسایل مانع پیشرفت کشور است.

صباغیان بافقی همچنین گفت: ما برای حل مشکلات آمده ایم اما سیستم به نحوی است که خان درست می کنیم، آقای استاندار یا فرماندار با مسئولیت هایی که به او داده می شود اینچنین است. آنوقت می گوییم چرا پیشرفت نکرده ایم. آقای وحیدی شما امروز برای احزاب چه گفتید؟ احزاب مانند رودخانه های فصلی برخی اوقات خوب هستند و برخی اوقات بد، احزاب باید شناسنامه دار شود. نهادها و تشکل های صنفی باید تقویت شوند، کارگران امروز هیچ پشتوانه ای ندارند و کارفرما هر برخوردی بخواهند با آن ها انجام می دهند.

موافقان وزیر پیشنهادی

دو موافق حضور احمد وحیدی در رأس وزارت کشور، دلایل موافق خود را اعلام کردند.

یک عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن موافقت با وزیر پیشنهادی کشور عنوان کرد: در طول روزهایی که وحیدی معرفی شد تمام رسانه های معاند و یک کشوری که از نظر ما وجود خارجی ندارد مثل اسرائیل انتقاداتی مطرح کردند و  از معرفی وی عصبانی شدند.

به گزارش ایسنا، سید البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس در جلسه علنی نوبت سوم امروز (سه شنبه) به عنوان موافق وزیر پیشنهادی کشور عنوان کرد: شاید شخصی در پشت تریبون قرار بگیرد و بحثی را خارج از موضوع عنوان کند ولی انقلابی بودن مجلس معنایش این است که تحمل ما هم زیاد باشد، آقای صباغیان مسائلی عنوان کرد که شاید بخشی از آن متوجه آقای وحدی نباشد.

وی افزود: به هر شکل شاید نیازی به معرفی آقای وحیدی نباشد، آقای وحیدی یکی از افراد با سابقه در سطوح مدیریتی  متفاوت این کشور هستند، در طول روزهایی که وحیدی معرفی شد تمام رسانه های معاند و یک کشوری که از نظر ما وجود خارجی ندارد مثل اسرائیل انتقاداتی مطرح کردند و از معرفی وی عصبانی شدند، هرگاه شاهد عصبانیت دشمن بودید بدانید حرکت و انتخاب شما صحیح بوده است.

نماینده مردم خدابنده در مجلس ادامه داد: کارنامه آقای وحیدی درخشان است، شخصیت وی یرای مردم ایران آشنا است، وی در بدو ورود به سپاه از بنیانگذاران سپاه قدس بود و در دانشکده دفاع عالی در حوزه های مختلف تحصیل کرده است، به جوانب مختلف موضوعات کشور آشنا و وزیر نیز بوده است، رییس دانشگاه عالی دفاعی، رییس مرکز تحقیقات راهبردی عضو کمیسیون هاسی سیاسی دفاعی امنیتی و اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام و…از جمله تجربیات ایشان است.

وی ادامه داد: وقتی در خیابان تابلوی یک پزشک متخصص را می بینید وی را می شناسید ولی یک داروساز را نمی شناسید، وحیدی و افرادی مثل ایشان مانند پزشکی هستند که در خفا برای توسعه و امنیت کشور به صورت خاموش قدم برداشتند.

حسینی با بیان اینکه ناراحتی رژیم صهیونیستی از معرفی وحیدی مفهموم دارد، در بخش دیگر عنوان کرد: وزارت کشور وزارت مادر و اتصال دهنده بخش های دیگر به یکدیگر است، بالاسر چنین وزارتخانه ای شخصی باید قرار گیرد که در حوزه های مختلف دارای تجربه باشد که این مهم در شخصیت ایشان کاملا بارز است.

وی ادامه داد: یکی از ستون هایی که این کابینه دارد آقای وحیدی است، ایشان شهید زنده می باشد، ما قدر بخشی از این افراد را نمی دانیم.

احمد وحیدی برای آرامش سیاسی و معیشت برنامه دارد 

قدرت الله حمزه شلمزاری، نماینده اردل، فارسان، کیا، کوهرنگ و دهستان دستگرد نیز که بخشی از وقت نماینده خدابنده را برای دفاع از وزیر پیشنهادی وزارت کشور به خود اختصاص داده بود در این رابطه به صحبت های صباغیان بافقی نماینده مخالف وزیر اشاره کرد و گفت:  درباره فرمایشات مخالف عزیز من باید بگویم  دکتر وحیدی در همین دو مورد یعنی موضوع معیشت و مواد مخدر  و اعتیاد برنامه های متعددی دارند. 

او ادامه داد: برنامه های وزیر پیشنهادی منطبق با اسناد بالادستی سازمان یافته شده است در برنامه های وزیر ۱۶ مورد از مهمترین موارد مانند ارامش سیاسی، معیشت و صیانت از محیط زیست وجود دارد که نشان از اشراف ایشان به همه موضوعات دارد. همچنین ایشان برنامه‌ای برای ۱۴۰۴ دارد که نشان از چشم انداز ایشان برای آینده است . 

این نماینده مجلس گفت: وزیر پیشنهادی برنامه های متعددی در زمینه‌های  سیاسی- امنیتی،  اقتصادی و اجتماعی و هویت ایرانیان دارند که مجموع آنها شامل ۱۴۸ برنامه است.

او گفت: وزیر پیشنهادی بر همکاری با مجلس در حوزه قانون و تقسیمات کشوری و موضوع  انتخابات  تاکید دارند و این یک نکته مثبت است. همچنین باید اشاره کنم ایشان به دلیل عضویت در کمیسیون امنیت ملی مجمع تشخیص مصلحت نظام  اشراف کامل به موضوعات در این زمینه دارند. 

این عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان بیان کرد: برنامه های ایشان به میزان زیادی با اسناد بالادستی، احکام برنامه و بودجه و حوزه توسعه کشور منطبق است، آقای وحدید عزیز این روزها در استان ها لیست هایی درخصوص مسئولین حوزه شما پخش می شود، با نگاه متعالی و سبقه علمی و اجرایی  که دارید از شما می خواهیم درخصوص ساماندهی این افراد و انتخاب استانداران و فرمانداران، افراد دارای صلاحیت را جایگاه قرار بدهید.

او افزود: نمایندگان شما هم باید بخواهید تا این اقدامات در کشور محقق شود تا بعدها حسرت نخوریم.

دیدگاه خود را بنویسید