سر خط خبرها:

جا مانده از دهه ۶۰؛ ترس دانش آموزان جمی از فرسودگی مدرسه

فکرشهر: به تازگی خبری مبنی بر فرسودگی مدرسه شهید نیک بین در روستای حسین آباد شهرستان جم و گذشت نزدیک به حدود ۴۰ سال از قدمت این مدرسه و برپایی کلاس درس آن روی موکتی کوچک در حیاط مدرسه، سبب شد خبرنگار ایسنا موضوع را از رئیس اداره آموزش و پرورش این شهرستان جویا شود.

مدرسه کمبود یک کلاس دارد

به گزارش فکرشهر از ایسنا، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان جم اظهار کرد: مدرسه شهید نیک بین حسین آباد در دهه ۶۰ ساخته شده است ولی این مدرسه از لحاظ ساختمانی هنوز استحکام دارد، عکسی از طرف برخی اولیا گرفته شده که دانش آموزان زیر درخت حیاط مدرسه درس می‌خوانند، درست است که ما در این مدرسه کمبود یک کلاس داریم و این چند نفر بیشتر به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است معلمشان آنها را به حیاط مدرسه برده و آنجا تدریس می‌کند.

عبدالحسین اعتماد افزود: روز دوشنبه(۱۹ مهر۱۴۰۰) با فرماندار و بخشدار حوزه مرکزی و اداره اوقاف شهرستان به این مدرسه رفته و از آن بازدید کردیم، قرار شد یک کانکس تهیه و به عنوان دفتر مدرسه مورد استفاده قرار گیرد و دفتر مدرسه نیز تبدیل به کلاس درس شود.

اعتبار ساخت مدرسه جدید آماده است

این مقام مسئول اضافه کرد: در کنار این مدرسه، زمینی مربوط به اوقاف است، مکاتباتی انجام شده و  قصد داریم آن زمین را گرفته و آنجا مدرسه جدید بسازیم و مدرسه فعلی، حیاط مدرسه جدید شود. اعتباری نیز به مبلغ ۳میلیارد برای ساخت مدرسه تعیین شده و اگر بخشی از کار آن نیز باقی ماند بخش نوسازی کامل می‌کند.

رئیس اداره آموزش و پرورش جم تصریح کرد: در حال حاضر شرایط تخریب مدرسه وجود ندارد چون اگر این کار را انجام دهیم این مدرسه با ۱۰۱ دانش آموز در حال حاضر بی‌مکان شده و دچار مشکلاتی می‌شوند.

ساختمان مدرسه جای نگرانی ندارد

اعتماد افزود: درست است که ظاهر مدرسه بسیار قدیمی به نظر می رسد ولی اکنون قابل استفاده است و جای نگرانی نیست، البته ما از تابستان گذشته به فکر مدرسه بوده و ساخت مدرسه در دستور کارمان قرار گرفته است، حدود ۳ماه پیش با بخشدار مرکزی جلسه گرفته و اعتبار آن را گرفته شده است و هر زمان بخواهیم شروع به کارکنیم اعتبار آن آماده است فقط در حال حاضر تحویل زمین از اوقاف مانده است.

وی خاطرنشان کرد: ساختمان مدرسه از لحاظ استحکام بحرانی نیست و اتفاقی نخواهد افتاد، طبیعی است مدرسه‌ای که ۳۰ سال پیش گچ کاری شده، گچ آن به دلیل کهنگی یا رطوبت ریزش کند ولی اینکه ساختمان آن فرو بریزد غیرممکن است.

وی در ادامه افزود: وضعیت سرویس بهداشتی مدرسه نیز مطلوب نیست که در جلسه روز دوشنبه(۱۹ مهر۱۴۰۰)، فرمانداری و بخشداری قول دادند این موضوع  را از طریق دهیاری پیگیر شوند، ما هم مکاتبه‌ای دوماه پیش در این رابطه با  اداره کل نوسازی مدارس انجام داده‌ایم که آنها هم اقدام کنند، حالا هر کدام زودتر اقدام کنند بهتر است.

دیدگاه خود را بنویسید