سر خط خبرها:

در آمد ۳۸۴ هزار میلیارد تومانی پارس جنوبی برای دولت

فکرشهر: مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: ارزش محصولات پارس جنوبی  در سال پیش ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بود که ۵۴ درصد درآمد‌های دولت را تشکیل می‌دهد.

به گزارش فکرشهر از خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، هادی هاشم‌زاده فرهنگ بیان کرد: بودجه عمومی کشور در سال ۱۳۹۹، ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بود و ارزش محصولات پارس جنوبی در این سال ۳۸۴ هزار میلیارد تومان محاسبه شد که به این معناست ۵۴ درصد درآمد‌های دولت از محصولات پارس جنوبی است.
 
وی با اشاره به بیست‌وسومین سالگرد تاسیس این مجتمع گازی، افزود: شرکت ملی گاز ایران با بیش از نیم قرن خدمت، دستاورد‌های بسیار ارزشمندی دارد و هدف‌گذاری صنعت گاز برای افق ۱۴۰۴ قرار گرفتن در رتبه سوم تولیدکنندگان گاز دنیا و سهم ۸ تا ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز و کسب رتبه نخست فرآوری گاز در منطقه است.
 
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی عنوان کرد: سهم ایران از بزرگ‌ترین مخزن گاز دنیا ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع است، ۵۰۰ تریلیون فوت‌مکعب برآورد گاز درجای این مخزن و ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی سهم ایران است که با نگاهی دیگر در واقع ۷۵ درصد تولید گاز کشور، ۵۰ درصد ذخایر گاز ایران و ۸ درصد ذخایر گاز دنیا به آن وابسته است.
 
ثبت رکورد تولید گاز در پارس جنوبی در سال ۹۹
 
هاشم‌زاده فرهنگ بیان داد: پارس جنوبی میدانی مشترک با کشور قطر است، این کشور چهار سال زودتر از ما و در سال ۱۳۷۷ بهره‌برداری از این مخزن را آغاز کرد و ایران با چهار سال تاخیر از سال ۱۳۸۱ شروع به بهره‌برداری کرد، اما قطر حداکثر ۱۷۵.۷ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۲۰ توانسته از این مخزن برداشت کند و ما از سال ۱۳۹۷ یا ۲۰۱۸ از قطر پیشی گرفتیم و در سال ۱۳۹۹ رکورد تولید ۲۰۲.۳ میلیارد مترمکعب از پارس جنوبی را ثبت کردیم.
 
به گفته وی، سهم تجمعی ایران از این مخزن گازی ۴۲ درصد و قطر ۵۸ درصد است.
 
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی بیان کرد: ان‌شاءالله با راه‌اندازی نخستین واحد تصفیه و فرآورش گاز فاز ۱۴ تا پایان امسال و تکمیل آن تا سال آینده به گام‌های پایانی توسعه پارس جنوبی نزدیک می‌شویم.
 
۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی
 
هاشم‌زاده فرهنگ با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده در پارس جنوبی نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار است، گفت: این موضوع دو پیام مهم دارد، نخست اینکه این سرمایه‌گذاری در سال‌های سخت تحریم‌ها انجام شده است، بنابراین از سر سفره‌های نه‌چندان پر مردم بوده و امانتی در دستان ما است و باید آن را به تولید حداکثری تبدیل کنیم.
 
وی ادامه داد: پیام دوم این است که همه این سرمایه‌گذاری برای شرکت ملی گاز ایران به دارایی تبدیل شده و از محل استهلاک این دارایی، منابع لازم برای نگهداری مطلوب این تأسیسات فراهم شده و مجتمع گاز پارس جنوبی فقط بهره‌بردار است و تأسیسات به نوعی در اجاره ما است.
 
هر فاز پارس جنوبی یک درصد بر رشد ناخالص ملی می‌افزاید
 
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: اگر هر فاز پارس جنوبی درست کار کند یک درصد بر رشد ناخالص ملی تاثیرگذار است.
 
هاشم زاده فرهنگ بیان کرد: سهم گاز در سبد انرژی فسیلی کشور ۷۳.۷ درصد است و ۵۰ درصد این مقدار به مجتمع پارس جنوبی اختصاص دارد. البته نکته قابل توجه این است که میانگین سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور‌های دنیا ۲۳ درصد است، اما در کشور ما ۷۱ درصد به گاز وابسته هستیم و این به نظرم رسالت مهم صنعت گاز است.
 
وی تاکید کرد: بیانیه راهبردی محوری ما این است که با تکیه بر داشته‌هایمان که سرمایه‌های انسانی است و یکپارچگی مجتمع به‌عنوان یک مجتمع پالایشگاهی بزرگ سعی کنیم به سرآمدی عملیاتی در افق ۱۴۰۴ در کلاس جهانی برسیم. به همین منظور ۶ راهبرد را حول راهبرد محوری سرآمدی عملیاتی در بخش‌های تولید، اچ‌اس‌ئی (بهداشت، محیط زیست و ایمنی)، سرمایه‌های انسانی، رشد اقتصادی، اطلاعات و مدیریت و رضایتمندی ذی‌نفعان برای شرکت تعریف  کرده‌ایم و تلاش داریم با ۱۶ هدف راهبردی آن‌ها را در قالب کارت امتیازی متوازن کمّی کنیم و اندازه بگیریم.
 
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تلاش کردیم بر اساس یک الگوی کسب‌وکار، فعالیت کنیم و راه‌های ارتباطی با مشتریان، توزیع محصولات، ارزش‌های پیشنهادی به مشتریان، فعالیت‌های کلیدی در قالب فعالیت‌های مدیریتی اصلی و پشتیبان و شرکای کلیدی را شناسایی کرده‌ایم و منابع کلیدی و جریان‌های درآمدی و سرانجام ساختار و رویکرد هزینه غالب مدل کسب‌وکار پارسی جنوبی تلاش شده نظام‌مند تشکیل شود.
 
تولید روزانه ۵۶۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی

 
هاشم‌زاده فرهنگ اعلام کرد: تولید روزانه ۵۶۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ۲۱ هزار تن گاز مایع، ۷۶۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۵ هزار و ۴۰۰ تن اتان توان تولیدی کنونی مجتمع پارس است.
 
وی با بیان اینکه اکنون ۱۷ هزار نفر در مجموعه مجتمع گاز پارس جنوبی فعالیت می‌کنند، افزود: از منظر سرمایه‌های انسانی اولین پشتوانه ما هیات‌مدیره بسیار خوبی است که مجتمع گاز پارس جنوبی به حسن انتخاب شرکت ملی گاز دارد.
 
مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در پایان اعلام کرد که قابلیت دسترسی پالایشگاه‌های پارس جنوبی ۹۶.۷۳ و قابلیت اطمینان آن‌ها ۹۹.۵۷ درصد است.

دیدگاه خود را بنویسید