سر خط خبرها:

رئیس دانشگاه پزشکی بوشهر: امروز بیشترین نگرانی ما در مورد کرونا از سوش دلتا پلاس است که در کشور روسیه شایع شده

فکرشهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: امروز بیشترین نگرانی ما در مورد کرونا از سوش دلتا پلاس است که در کشور روسیه شایع شده است.

به گزارش فکرشهر، سعید کشمیری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این سویه کرونا پرقدرت تر و با سرایت پذیری بالاتری نسبت به سوش دلتا خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: هرچند سویه های کرونا "لامبدا" از کشور پرو و "مو" از کلمبیا شکست خوردند اما همچنان سوش دلتا به عنوان غالب دنیا به شمار می‌رود که در تابستان با شدت ایران را درنوردید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تا زمانی که ایمنی کامل در کشور و دنیا ایجاد نشده رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی برای پیش‌گیری و قطع زنجیره شیوع کرونا همچنان الزامی است.

کشمیری تاکید کرد: ویروس کرونا از بین نرفته و هنوز وجود دارد و هرگونه عادی انگاری امکان شعله ور شدن دوباره این ویروس خطرناک را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآروشد: بر اساس آخرین سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ بندی کرونا تغییرات در نقشه رنگ‌بندی شهرستان‌های کشور که از چهارم آبان ماه اعمال می‌شود، شهرستان‌های استان بوشهر بدون تغییر ماند.   

کشمیری گفت: براین اساس شهرستان‌های بوشهر، تنگستان، دیلم، عسلویه و دشتی در این استان در وضعیت زرد با خطر متوسط و جم، دشتستان، دیر، کنگان و گناوه نیز در وضعیت آبی کم خطر کرونایی قرار دارند.

وی بیان کرد: براساس این رنگ بندی استان بوشهر در زمان حاضر در وضعیت کم خطر کرونایی قرار دارد.

کشمیری در باره روند واکسیناسیون در استان بوشهر بیان  کرد: در زمان حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار دُز واکسن در این استان تزریق شده که ۸۰ درصد از مردم بالای ۱۲ سال یک نوبت و ۴۵ درصد نیز هر ۲ نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی یادآور شد: افزون براین استان بوشهر به واسطه وجود صنایع نفت، گاز و پتروشیمی میزبان ۵۰ هزار نفر مهمان است که با همکاری وزارت نفت این افراد نیز زیرپوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند.

کشمیری در باره  واکسیناسیون دانش آموزان گفت: در زمان حاضر ۸۰ درصد دانش آموزان استان نوبت اول واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

وی در باره  بازگشایی مدارس در نیمه آبان ماه اظهار کرد: اصل سلامت دانش آموزان است و زمانی امکان بازگشایی مدرسه‌ها به وجود می‌آید که از واکسینه شدن دانش آموزان، والدین و مربیان اطمینان داشته باشیم و همچنین پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بدرستی اجرا شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر تاکید کرد: هرچند کودکان در ابتلا به کرونا آسیب پذیر نیستند اما ناقلان خوبی به شمار می‌روند.

کشمیری با اشاره به تغییر فصل و احتمال شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا از مردم خواست در شرایط اپیدمی افراد باید هر علامت بیماری از جمله سرفه، گلودرد، تب، بی اشتهایی را جدی بگیرند و خیلی سریع نسبت به درمان اقدام کنند.

وی در باره  تزریق دُز سوم واکسن به کادر درمان افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده دُز یادآوری به تمام پرستاران، پزشکان و کارکنان بخش مراقبت‌های ویژه، سالمندان و بیماران خاص که ۶ ماه از تزریق دُز دوم آنها گذشته باشد تزریق می‌شود.

 کشمیری از مردم خواست مراسم‌ عروسی و شادی  خود را در محیط باز و با رعایت فاصله اجتماعی و جمعیت محدود برگزار کنند و تا حد امکان از سفر بویژه به استان‌های قرمز خودداری کنند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۸۷هزار و ۵۸۱ نفر در این استان به این ویروس مبتلا و یکهزار و ۹۹۵ نفر نیز براثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید