سر خط خبرها:

نمایشنامه

اختصاصی «فکرشهر»

نوشتاری بر کتاب «ماجرای خواستگاری غلام»

فکرشهر- مهدی انصاری*: کتاب «ماجرای خواستگاری غلام» اولین نمایشنامه طنز با لهجه و گویش دشتستان و شهر برازجان است که به قلم گرافیست و کاریکاتوریست فعال و هنرمند «علیرضا احمدی خرم» نوشته و منتشر شده است.

در استان بوشهر نمایشنامه های طنز بسیاری وجود دارد اما این نمایشنامه اولین اثر منتشر شده در حوزه طنز می باشد؛ از مزایای این اثر پرداختن به لهجه و گویش دشتستانی و استفاده از ضرب المثل ها و ظرایف زبانی است که این امر از اهمیت بالایی در ماندگاری و حفظ زبان، گویش و لهجه ی هر اقلیم برخوردار است.

دست‌نوشته‌های پاپیروسی زندگی موسی(ع)

فکرشهر: باستان‌شناسان با بررسی اسناد یافت شده از برگ پاپیروس در سال 1897 میلادی به گوشه‌هایی از زندگی حضرت موسی (ع) دست یافتند.\n\nبه گزارش فکرشهر و به نقل از روزنامه ایران، در این پروژه باستان‌شناسان از متخصصان خواسته‌اند تا در ترجمه متون یافت شده روی پاپیروس آنها را کمک کنند.\n\nاین متون شامل شرح زندگی حضرت موسی است که در شهر «اُکسیرین چاس» در منطقه باستانی مصر پیدا شده است.

نقش هنرمندان تئاتر در انتقال فرهنگ جامعه از زبان مدیرکل ارشاد

فکرشهر: مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان بوشهر گفت: هنرمندان تئاتر بواسطه ارتباط زنده و مستقیمی که روی صحنه با مردم دارند می توانند بهترین تاثیرگذاری را در انتقال فرهنگ، آیین و سنت های وسیع میهن داشته باشند.به گزارش فکرشهر، حمیده ماحوذی در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر منطقه چهارکشور در بندر گناوه افزود: سرچشمه هنر نمایش از آیین و سنت ها برگرفته شده که اثرگذاری آن در زندگی مردم جایگاه و مزایای خاص خود را دارد.

نمایشنامه‌نویسان استان دور هم جمع می شوند

فکرشهر: رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر گفت: نخستین نشست تخصصی نمایشنامه نویسان استان بوشهر پنجشنبه این هفته برگزار می شود.جهانشیر یاراحمدی با بیان این مطلب اظهار داشت: انجمن هنرهای نمایشی استان در یک برنامه بلند مدت دوره های مختلف نمایشنامه نویسی را مورد مطالعه قرار خواهد داد.رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با اشاره به این برنامه بلند مدت گفت: در فصل نخست ادبیات نمایشی کلاسیک مورد بحث قرار خواهد گرفت.

فکرشهر:

نفرات برتر جشنواره استانی تئاتر فجر معرفی شدند + دو نمایش راه یافته به مرحله کشوری

فکرشهر: بیست و ششمین جشنواره استانی تئاتر فجر بوشهر با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد...\r\n

مهدی فخیم زاده: مخملباف براي ايرج قادري پرونده ساخت

فکرشهر: كتاب‌‌هاي تاريخ مفصل هستند و قطور، به دليلي ساده تاريخ تنها شرح افتخارات نيست، شرح بقاست و ماندن. به همين دليل نمي‌توان در نگارش تاريخ يكسره سراغ بخش افتخارات رفت، براي نوشتن شرح بقا و ماندن، بخشي از منابع خاطرات است و زندگينامه. در ايران اما منابع و خاطره و زندگينامه كمياب است و به سختي به دست مي‌آيد البته كه در جامعه ايراني تاريخ چندان محل رجوع نيست و پژوهش هم خيلي خريداري ندارد ولي باز پيدا مي‌شوند معدود آدم‌هايي كه پرسش دارند و در طلب پاسخ بايد به منابع رجوع كنند و تاريخ و خاطره.«سينما» و «تاريخ سينماي ايران» از اين قاعده عام مستثني نيست.

اشتراک در RSS - نمایشنامه