سر خط خبرها:

5 شرط رسیدن به کمال روزه داری

فکرشهر: یک کارشناس مذهبی گفت: طبق روایت امام محمد باقر (ع)، عبادت شبانه، کنترل شهوت، کنترل زبان، نگه داشتن و کنترل چشم از ارتکاب به گناه و پرهیز از آزار و اذیت دیگران، از شروط مهمی است که شخص روزه دار باید به رعایت آن اهتمام کند.

ب‌ه گزارش فکرشهر، حجت الاسلام و المسلمین کریم مؤمنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه هدف از روزه داری تنها درک حال فقرا نیست، عنوان کرد: مهم‌ترین مسئله در روزه داری، انس و طاعت الهی بوده و این موضوعی است که تنها اختصاص به دین اسلام نداشته است.

وی با اشاره به آیه "کتب علیکم الصیام" بیان کرد: روزه داری در امت‌های گذشته نیز به شکل‌های مختلف وجود داشته، به طوری که در برخی امت‌ها روزه داری به شکل روزه سکوت بوده است.

نزول علم و معرفت بر قلب، یکی از اهداف عالی روزه داری است

این کارشناس مذهبی افزود: از مهم‌ترین رزق‌هایی که خداوند می‌تواند به بنده خود عطا کند، علم، معرفت و حکمت است، این علم و حکمت نیز در قلب همه افراد قرار داده نمی‌شود، برای مثال گفته شده است که علم و حکمت بر قلبی که شکم آن سیر باشد نازل نمی‌شود، بنابراین یکی از اهداف عالی روزه داری نزول علم، معرفت و حکمت الهی بر قلب انسان است.

مؤمنی با تاکید براینکه در روایات مختلف از اهل بیت (ع)، از روزه داری که تنها از خوردن و آشامیدن پرهیز شود، نهی شده است، گفت: شخصی به نام جابر از امام محمدباقر (ع) نقل می‌کند که روزه داری چند شرط دارد و شخصی روزه دار واقعی است که تمامی این شروط را رعایت کند.

وی ادامه داد: طبق روایت امام محمد باقر (ع) عبادت شبانه، کنترل شهوت، کنترل زبان، نگه داشتن و کنترل چشم از ارتکاب به گناه و پرهیز از آزار و اذیت دیگران، از شروط مهمی است که شخص روزه دار باید به رعایت آن اهتمام کند، به تعبیر امام باقر (ع) شخصی که در روزه گرفتن خود تمامی این شروط را به درستی رعایت کند، در پایان روزه داری از همه گناهان خارج شده و همچون نوزادی است که هم اکنون از مادر خود متولد شده است.

آیا غیبت کردن، مبطل روزه است؟

این کارشناس مذهبی در رابطه با اینکه آیا "غیبت کردن" روزه را باطل می‌کند؟، عنوان کرد: به طورکلی دو نوع "شرط" وجود دارد که یک نوع آن شرط "صحت" و دیگری شرط "کمال" است، غیبت کردن نیز از شروط دوم در روزه داری به شمار می‌رود، بنابراین غیبت مبطل روزه نیست، اما تأثیر روزه داری و ثواب آن را به میزان زیادی کاهش می‌دهد و گویا شخصی که در حین روزه داری غیبت می‌کند، تنها گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده در حالی که هیچ تأثیر و ثوابی از این روزه داری نصیب او نشده است.

مؤمنی تاکید کرد: رسیدن به کمال، معرفت و مصون ماندن از آتش جهنم همگی از تأثیراتی است که شخص روزه دار پس از روزه گرفتن، به آن خواهد رسید اما شخص روزه داری که تنها گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده و در عین حال زبان، چشم و شهوت خود را کنترل نمی‌کند، به هیچ کدام از این تأثیرات روزه داری دست پیدا نمی‌کند.

رابطه مستقیم و مؤثر جسم و روح انسان بر یکدیگر

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم روزه داری، درک گرسنگی و تشنگی روز قیامت است، گفت: طبق روایات، در روز قیامت، خورشید آنچنان به انسان‌ها نزدیک است که گویی با فاصله بسیار کم در بالای سر هر شخص، خورشید قرار گرفته و گرمای شدید آن حس می‌شود.

این کارشناس مذهبی افزود: بر اساس آنچه که در روایات ذکر شده است، شخصی که در دنیا، گرسنگی، تشنگی و گرما را با روزه داری تحمل کرده و از فرمان الهی اطاعت می‌کند، خداوند در روز قیامت تحمل شدت گرمای خورشید را که بی فاصله بالای سر هر شخص قرار گرفته، بر او آسان خواهد کرد.

مؤمنی با تاکید براینکه رابطه عمیقی بین جسم و روح وجود دارد، گفت: در احادیث و روایات متعددی آمده است که خوردن بیش از حد گوشت، موجب قساوت قلب می‌شود و یا خوردن عدس، باعث رقت قلب شده و اشک را زیاد می‌کند، تمامی اینها نشان دهنده این مطلب است که جسم با روح رابطه مستقیم و مؤثر دارد.

وی ادامه داد: وقتی جسم و روح انسان به این میزان بر یکدیگر تأثیرگذار هستند، بنابراین نخوردن و نیاشامیدن نیز بر روح و قلب او تأثیرگذار خواهد بود، براین اساس یکی دیگر از فواید روزه داری کنترل شهوت ذکر شده است، به این معنا که نخوردن و نیاشامیدن موجب تضعیف قوای جسمی و جنسی شده و شهوت را کنترل می‌کند.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: قلب به معنای روح آدمی و مرکز ایمان و معرفت است و از آنجا که رابطه عمیقی میان جسم و روح وجود دارد، هر آنچه که بر جسم تأثیرگذار باشد روح انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ روزه گرفتن نیز ابتدا با تأثیر در جسم در مراحل بعدی بر روح و قلب انسان که محل نزول معارف الهی است مؤثر خواهد بود.

مؤمنی در پایان تصریح کرد: تنها تحمل حال فقیران، هدف روزه داری نیست، بلکه تأثیرات و اهداف والاتری در ورای آن نهفته است، درک گرسنگی و تشنگی روز قیامت، آماده سازی قلب و روح جهت نزول معارف الهی، رقت قلب و کنترل شهوت از آثار و فوایدی است که برای روزه داری ذکر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید