سر خط خبرها:

نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در بوشهر برپا شد

فکرشهر: به مناسبت روز جهانی صنایع دستی نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب روز سه شنبه در گالری سوره بوشهر برپا شد.

به گزاش فکرشهر به نقل از ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر در آئین افتتاح این نمایشگاه گفت: صنایع دستی از بخش‌های ویژه و خاص اقتصاد غیرنفتی است که با استفاده از منابع داخلی تولید و دارای ارزش افزوده بالایی است.

سعید زرین فر افزود: صنایع دستی بیانگر فرهنگ ملت‌ها و اقوام است و با ارائه دست بافته‌های فعالان این صنایع ضمن انتقال فرهنگی احیای فرهنگ‌ها نیز انجام می‌شود.

وی بیان کرد: بتازگی در استان بوشهر کارهای مهم و بزرگی در بخش صنایع دستی انجام گرفته است و با توجه به اهمیت این بخش اولویت پرداخت تسهیلات با صنایع دستی است که می‌توان با مبلغ پایینی اشتغال مناسبی بویژه برای بانوان ایجاد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر تأمین مواد اولیه و بازاریابی را از جمله نیازهای فعالان بخش صنایع دستی در استان بوشهر عنوان کرد.

زرین فر گفت: با توجه به اینکه بیشترین فعالان بخش صنایع دستی زنان روستایی هستند و دسترسی به بازار داخلی و خارجی ندارند فراهم کردن بازار مناسب و راه اندازی فروشگاه دائمی برای فروش این دست بافته‌ها مورد توجه قرار دارد.

وی یادآور شد: با راه اندازی انجمن تخصصی صنایع دستی پشتیبانی از فعالیت زنجیره‌های حوزه از جمله تأمین مواد اولیه، تولید، بسته بندی، بازاریابی و صادرات انجام می‌شود.

زرین فر برضرورت ارائه آموزش‌ها در رشته‌های مختلف صنایع دستی و ارائه محصولات جدید در این بخش تاکید کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: نمایشگاه صنایع دستی زاییده توانایی‌ها، ظرفیت و پتانسیل زنان روستایی این استان است.

مریم آذرشب افزود: امروز به همت معاونت صنایع دستی استان بوشهر حصیربافی به عنوان هنر دیرینه و نژادی استان و هویت گمشده ای که باید خیلی قبل تر به آن پرداخته می‌شد احیا شده است.

وی اضافه کرد: این نمایشگاه فرصتی برای معرفی داشته‌های خود و بیانگر توانمندی زنان بوشهری است که با دستان توانای خود چنین صنعت و هنری را ایجاد می‌کنند.

آذر شب افزود: بخش اعظمی ازاقتصاد استان به دست بانوان رقم می‌خورد این درحالی است که در معادله‌های اقتصادی شاید کمتر به آن توجه شده است.

وی برضرورت ساماندهی مسیرهای کسب درآمد در بخش صنایع دستی را مورد تاکید قرار داد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در این نمایشگاه محصولات و دیوارکوب‌های حصیری مناسب دکوراسیون‌های امروزی که حاصل هنر دست بانوان بوشهری است به نمایش گذاشته شده است.

لیلا رحیمی افزود: در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ اثر مختلف در بخش حصیر بافی شامل بشقاب‌ها، سفره‌های حصیری با تکنیک‌های جدید حصیربافی به نمایش در آمده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه حصیر بافی از هنرهای بومی و سنتی استان بوشهر است تلاش می‌شود با طراحی‌های جدید جایگاه این هنر در استان حفظ و احیا شود.

دیدگاه خود را بنویسید