سر خط خبرها:

برداشت آب از دریا و شیرین سازی جهت مصارف کشاورزی

فکرشهر: کمیته مدیریت منابع آب با حضور دستگاه های مرتبط، با دستور کار برداشت آب از دریا و شیرین سازی جهت مصارف کشاورزی تشکیل جلسه داد.  

به گزارش فکرشهر از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، سرپرست این شرکت اظهار کرد: برنامه جامع برداشت کلان از آب دریا توسط وزارت نیرو به استان ها ابلاغ شده است.

حسین باشی زادگان افزود: بر همین اساس و با توجه پتانسیل های استان، برنامه های جامع برداشت آب جهت مصارف کشاورزی تعیین می گردد.

وی با اشاره به تعهد استان بوشهر در احداث 300 هکتار گلخانه تحت برنامه سازگاری با کم آبی خاطرنشان کرد: در صورت برنامه ریزی و احداث شهرک های بزرگ گلخانه ای، اهداف برنامه سازگاری با کم آبی در بخش گلخانه ها تا حد زیادی تحقق می یابد.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در بخش دیگری از اظهارات خود به ضرورت ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: راه های مختلف جذب سرمایه گذار باید مورد بررسی قرار گیرد و سرمایه های پراکنده نیز گردآوری شود.

باشی زادگان تصریح کرد: تامین آب شرب مهم ترین اولویت شرکت آب منطقه ای بوشهر است و اجازه هیچ گونه تخصیص غیر شرب از این منبع را نخواهیم داد.

در ادامه این نشست کارشناس برنامه ریزی آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی شهرک های کشاورزی دارای مجوز آب، به خصوص مچوز برداشت از منابع آب دریا بررسی می گردد و ترغیب در استقرار طرح های کشاورزی در این شهرک ها و جلوگیری از صدور مجوزهای انفرادی مورد تاکید می باشد.

مهندس خدیجه محمدپور خاطرنشان کرد: سیاست گذاری کلی در خصوص آب دریا با الویت بندی مصارف شرب، صنعت، آبزی پروری، گردشگری و کشاورزی می باشد.

وی افزود: با توجه به مصرف 90 درصد از منابع آب سطحی و زیرزمینی استان در بخش کشاورزی، چالش های اقتصادی و محدودیت نقاط برداشت می بایست ضرورت های شیرین سازی آب دریا جهت مصارف کشاورزی مورد بررسی ویژه قرار گیرد.

این گزارش می افزاید توجیه اقتصادی و فنی طرح با بررسی هزینه برداشت و شیرین سازی آب دریا و همسو بودن آن با برنامه ها و سیاست های وزارت کشاورزی و همچنین مسائل زیست محیطی مرتبط به دفع پساب و ایجاد مشکلات برای زیستگاه های آبزیان مورد بررسی قرار گرفت.

 

دیدگاه‌ها

ناشناس

اگر بارندگی ها رو درست مدیریت کنن نیازی به این همه هزینه و ساخت اب شیرین نداشتیم   که دوباره به محیط زیست دریا هم اسیب برسانیم

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید