سر خط خبرها:
در نشست خبری ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر مطرح شد:

در استان بوشهر، «محصولات تراریخته» نداریم/ ۱۶ درصد شاغلین استان بوشهر در بخش کشاورزی هستند/ در بحث صادرات محصولات کشاورزی در استان بوشهر، آمار دقیقی وجود ندارد/ شهرک های شیلاتی و گلخانه ای استان در کجا احداث می شوند؟ + تصاویر

فکرشهر: مهم ترین محصولات اساسی و محصولات مزیت دار استان بوشهر کدامند؟/ ثبت سه برند به نام استان بوشهر/ آماده مبارزه با آفات هستیم/ سموم مورد نیاز را انبار کرده ایم/ احیای قنات ها و تامین کود مورد نیاز کشاورزان/ رتبه اول و دوم استان بوشهر در تولید چند محصول/ استفاده از قرص برنج اطلاع رسانی شود/ بزرگ ترین چالش ما در کشور، نهاده های دامی است...

فکرشهر ـ مصطفی محمدزاده فرد: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: ماموریت اصلی و اولین ماموریت ما به عنوان مجموعه جهاد کشاورزی، تامین غذا و امنیت غذایی است؛ دومین ماموریت ما حمایت از منابع انسانی و سومین ماموریت، حفاظت از منابع طبیعی است.

به گزارش «فکرشهر»، محمدتقی منوچهری، در نشست با خبرنگاران، سیاست های اصلی مجموعه کشاورزی بوشهر را «رسیدن به برنامه ششم و سند آمایش استان» اعلام کرد و گفت: رشد سرمایه گذاری در کشاورزی، تکمیل و ایجاد زنجیره تولید و توسعه کشت در محیط های کنترل شده و تولید گیاهان دارویی و...، از جمله برنامه های در حال اجرای این مجموعه است.

۱۶ درصد شاغلین استان بوشهر در بخش کشاورزی هستند/ مهم ترین محصولات اساسی و محصولات مزیت دار استان بوشهر کدامند؟

وی توضیح داد: ما در ۳۱۵ هزار هکتار از اراضی استان بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کنیم؛ تقریبا شانزده درصد شاغلین استان در بخش کشاورزی قرار دارند و حدود چهل هزار نفر در بخش بهره برداری استان قرار دارند.

منوچهری، گندم و جو و کلزا، گوشت سفید و گوشت مرغ و گوشت قرمز را مهم ترین محصولات اساسی استان و محصولات مزیت دار استان بوشهر را آبزیان، نخیلات و محصولات سبزی و صیفی که عمدتا گوجه فرنگی است، عنوان کرد و گفت: گندم به عنوان یکی از مهم ترین محصو‌لات است و ما توانسستیم ۱۲۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان را خریداری کنیم.

وی افزود: از ۱۳۰۰ هکتار زمین نیز، حدود ۶۰۰ هزار تن گوجه برداشت می کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از تولید «حدود بیست و یک هزار تن میگوی پرورشی» در استان نیز خبر داد و اضافه کرد: پیش بینی می کنیم که امسال بتوانیم بیش از پنجاه درصد میگوی کشور را تامین کنیم.

وجود۹۰ هزار کلونی تولید عسل، از دیگر مواردی بود که مورد اشاره منوچهری قرار گرفت.

ثبت سه برند به نام استان بوشهر

وی همچنین اظهارداشت:عمده عسل تولیدی ما، «عسل کُنار» است که برند این نوع عسل و دو قلم خرمای «زاهدی» و «کبکاب» هم به نام استان بوشهر ثبت شده است.

این مسوول، با اشاره به وجود ۲۱۷ واحد تولید گوشت مرغ در استان بوشهر گفت: یک اتفاق خوب در حوزه گوشت مرغ در استان بوشهر، تکمیل زنجیره تولید گوشت مرغ است.

وی توضیح داد: ما تا سال ۹۸ فقط پرورش مرغ داشتیم اما الآن که در خدمت شما هستیم، یک واحد مرغ مادر در دشتستان در هفته دولت و یک جوجه کشی در بندر دیر و یکی در گناوه افتتاح شده است. در حوزه پرورش آبزیان نیز ما 10 سایت پرورش میگو در استان داریم و ۳۴ هزار هکتار زمین مستعد ایجاد سایت و آبزی پروری را نیز شناسایی کرده ایم.

منوچهری، بر این نکته نیز تاکید کرد که «با ایجاد مرکز تشخیص بیماری میگو در استان بوشهر، زنجیره تولید و توزیع آبزیان نیز در استان بوشهر تکمیل می شود».

شهرک های شیلاتی و گلخانه ای استان در کجا احداث می شوند؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر  با اشاره به وجود ۱۸ بندر صیادی در استان بوشهر، گفت: علاوه بر این بنادر، ایجاد شهرک های شیلاتی را نیز پیگیری کرده ایم؛ شهرک «رودشور» که زنجیره کامل آبزی پروری میگو است و سه شهرک شیلاتی دیگر که یکی در «زیارت» شهرستان دشتی است؛ یکی در دیلم شمالی در حال برنامه ریزی است و یک شهرک هم در غرب جزیره «شیف» است که بنا داریم پس از مصوب شدن، عملیات اجرایی آن را شروع کنیم.

وی ادامه داد: در مورد شهرک ها، دو شهرک گلخانه ای هم در شهرستان های دشتستان و دیر شناسایی شده و یک شهرستان کلخانه ای هم در شهرستان دشتی راه اندازی شده که امیدواریم در دهه فجر به بهره برداری برسد.

آماده مبارزه با آفات هستیم/ سموم مورد نیاز را انبار کرده ایم

محمدتقی منوچهری درباره حفظ نباتات و حمله ملخ ها به استان بوشهر نیز اظهارداشت: در این دوسال، ملخ صحرایی به استان ما حملات داشته است؛ در سال گذشته، در سطح ۱۴۷ هزار هکتار با ملخ ها مبارزه داشتیم و توانستیم ملخ را هم در دشت ها و هم مناطق کوهستانی کنترل کنیم تا کمترین آسیب وارد شود.

وی ادامه داد: هر چند امسال، ملخ ها زودتر از هر سال به کشور ما حمله ور خواهد شد ولی سموم مورد نیاز را در انبار تهیه کرده ایم و برای مبارزه، آمادگی لازم را داریم.

این مسوول از برنامه ریزی برای مبارزه با «آفت چوبخوار خرما» که «از آفات مهم استان بوشهر است» نیز خبر داد و افزود: در این زمینه، مبارزه بیولوژیک و غیر شیمیایی در همکاری با دانشگاه علوم پزشکی و استاندارد خواهیم داشت.

وی درباره اجرای سیستم های نوین آبیاری در حدود ۳۷/۴ هزار هکتار زمین های استان بوشهر نیز گفت و افزود که این میزان، از میانگین کشوری بالاتر است. 

احیای قنات ها و تامین کود مورد نیاز کشاورزاان

احیا و مرمت ۳/۵ کیلومتر قنوات استان بوشهر در «کمه زرد» دشتستان و در شهرستان های دشتی، جم و دیر، از دیگر اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بود که توسط منوچهری بیان شد. 

وی، طرح کاداستر را نیز، یکی از طرح های مهم چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح، تثبیت اراضی و ایحاد سند برای آنهاست و امیدواریم همه اراضی استان بوشهر، شناسنامه دار شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بر تهیه کود و سم مورد نیاز کشاورزن استان تاکید کرد و با بیان این که «اگر کود خارج از زمان تامین شود، به جای سود، ضرر هم خواهد داشت»، افزود: به همین دلیل، همکاران ما تلاش خواهند کرد تا بتوانند کود و سم های مورد نیاز را با ارز نیمایی تامین کنند.

منوچهری این را هم گفت که حدود ۵۰ درصد اوره کشور در پردیس عسلویه تولید می شود که یک نقطه قوت برای استان بوشهر است.

وی اضافه کرد: دو شرکت تولید فسفات کشور نیز در استان ماست و اگر تمام کار کنند، می توانند ۳۶ درصد فسفات کشور را تامین کنند و با این چهل هزار تن فسفاتی که در گمرک است، اگر آزاد بشود، تمام نیاز استان و حجم عظیمی از نیاز کشور تامین خواهد شد.

منوچهری ادامه داد: یازده هزار و سیصد تن هم بذر اصلاح شده گندم در استان تولید و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

رتبه اول و دوم استان بوشهر در تولید چند محصول

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت که «رتبه اول تولید گوجه فرنگی، صنایع بسته بندی خرما و کاشت نشا گوجه فرنگی از آن استان بوشهر است»؛ همچنین، در حوزه کنار پیوندی، استان بوشهر پس از خوزستان، رتبه دوم کشور را دارد؛ پنجاه درصد میگوی کشور در بوشهر برداشت می شود و بوشهر، یکی از استان های موفق در اجرای طرح های گیاهان شور پسند در کشور هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین، ما برای اولین بار گیاه «سالیکورنیا» را با آب دریا کشت کردیم و به نوعی می توان گفت با آب دریا و با آب های نامتعارف این کیاه را زراعی کردیم.

وی از جذب هشتاد و دو درصد از تسهیلات روستایی و عشایری استان بوشهر در بخش کشاورزی نیز خبر داد و افزود: برای اجرای بزرگ ترین پروار بندی کشور در بنداروز دشتستان، کشتارگاه در گناوه، مرغ مادر و جوجه کشی و همچنین ایجاد گلخانه های فراوان از این تسهیلات استفاده شد.

منوچهری اضافه کرد: سه واحد رب گوجه فرنگی در این سه چهار سال اخیرتوسط  بخش خصوصی ایجاد شده که کمک بسیار زیادی به کشت گوجه فرنگی ما کرده است؛ حدود ۱۰۰ هزار تن جذب ماده خام دارد که تبدیل به رب گوجه می شود و کمک بسیار زیادی برای کشاورزان ما است.

در بحث صادرات محصولات کشاورزی در استان بوشهر، آمار دقیقی وجود ندارد

او گفت که در بحث صادرات محصولات کشاورزی در استان بوشهر، آمار دقیقی وجود ندارد و توضیح داد: هر محصولی که از استان بوشهر به سمت استان های مرزی می رود، در لیست صادرات می گذاریم و یا محصولاتی را که برای صادرات از استان های دیگر به بوشهر می آید، نمی توان به نام بوشهر ثبت کرد و تنها می شود آمار دقیق صادرات میگو را اعلام کرد.

در استان بوشهر، «محصولات تراریخته» نداریم/ استفاده از قرص برنج اطلاع رسانی شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، وجود «محصولات تراریخته» در استان بوشهر را نیز رد کرد و اظهارداشت: ما در محصولات تراریخته نداریم، اما در کشور محصولات تراریخته وجود دارد، اما من اطلاعی از این محصولات و چگونگی آن ندارم.

محمدتقی منوچهری درباره استفاده از قرص برنج نیز هشدار داد و گفت: قرص برنج به عنوان یک سم ضدعفونی در منازل و کارگاه ها و کارخانه ها استفاده می شود و همه جا هست و همیشه هم بوده، ولی همکاران ما به ویژه در دشستان باید یک اطلاع رسانی دقیق انجام دهند که آموزش کامل داده شود.

بزرگ ترین چالش ما در کشور، نهاده های دامی است

او گفت که بزرگ ترین چالش ما در کشور، نهاده های دامی است و ما نمی توانیم بگوییم چقدر و کی این نیاز برطرف خواهد شد و دامداران و مرغداران هم به شدت نیازمند هستند. 

منوچهری اضافه کرد: ما باید هم واردات ذرت، هم سویا و هم جو داشته باشیم و الآن هم مشکل داریم و همه داریم تلاش می کنیم که برطرف شود.

وی افزود: استان بوشهر نیاز به چهل هزار تن نهادههای دامی دارد که حدود 10 هزار تن آن تا الان تامین شده و امیدواریم در ادامه به این شکل نباشد.

دیدگاه‌ها

شهروند

اره جون عمه شون. تراریخته نداریم. این فقل برین بردخون تا بفهمین چقدر سم و کود شیمیایی استفاده میکنن که از چندکیلومتری که به بردخون نزدیک میشین بوی سم و کود میخاد خفه تون کنه  بعد بهتون گوجه قرمز تحویل میدن وسطش هم سفید مثل کف دسته. اینا اگه تراریخته نیست چیه پس؟ 

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید