سر خط خبرها:

اوکراین: از زمان حمله روسیه، ۲۲ هزار نفر در ماریوپل کشته شده اند / همچنان هزاران جسد دیگر زیر آوار باقی مانده

فکرشهر: مقامات اوکراینی مدعی هستند از زمان آغاز جنگ در این کشور و باتوجه به گورهای دسته جمعی که تاکنون کشف شده، دستکم ۲۲ هزار نفر در شهر جنوبی ماریوپل کشته شده اند.

به گزارش فکرشهر از ایرنا از شبکه خبری اسکای نیوز، مقامات اوکراین مدعی شدند که از زمان آغاز حمله روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (۵ اسفند) تاکنون دستکم ۲۲ هزار نفر در شهر جنوبی ماریوپول کشته شده اند.

به گفته شورای شهر ماریوپل، از آغاز ماه می (۱۱ اردیبهشت) ۲۵ گور دسته جمعی جدید در قبرستان قدیمی این شهر کشف شده است.

در مجموع، از اواسط ماه آوریل (اواخر فروردین)، دستکم ۱۶ هزار جسد در گورهای دسته جمعی روستاهای ماریوپل دفن شده اند. این در حالی است که پنج هزار جسد دیگر نیز تا اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) در اطراف این شهر کشف شده بود.

مقامات اوکراین مدعی هستند که همچنان هزاران جسد دیگر زیر آوار، در گورستان ها و سردخانه ها باقی مانده اند.

«وادیم بویچنکو» شهردار ماریوپل با اشاره به شمار کشته شدگان در جنگ ادعا کرد: اگرچه شمار جانباختگان ماریوپل ۲۲ هزار نفر تخمین زده شده، اما ابعاد کشتار بسیار وسیع تر از میزان تخمین زده شده است. وی این امر را نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی دانست و وضعیت جوامع محلی در اشغال نیروهای روسیه را هم وحشتناک خواند.

ماریوپل یکی از قطب‌های بزرگ صنعتی و دانشگاهی اوکراین و دومین شهر بزرگ استان دونتسک محسوب می‌شود.

«ولادیمیرپوتین» رئیس جمهور روسیه در تاریخ ۲۱ فوریه (۲ اسفند) استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز بعد حمله ای نظامی علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به یک رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

دیدگاه خود را بنویسید