سر خط خبرها:

دلیل آلایندگی و فلرسوزی پالایشگاه ششم پارس جنوبی

فکرشهر: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه استان بوشهر گفت: فرآیند تعمیرات اساسی پالایشگاه ششم فاز ۱۵ و ۱۶ مجتمع گازی پارس جنوبی عامل فلر سوزی مخزن ال پی جی این واحد در روزهای اخیر است که این آلایندگی روند کاهشی دارد و تا پایان هفته جاری برطرف می‌شود.

به گزارش فکرشهر، مصطفی موذنی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: پالایشگاه ششم در دوره تعمیرات اساسی سالانه خود قرار دارد؛ بنابراین گاز ورودی به آن قطع، مخازن اصلی تخلیه و فلرهای اصلی نیز خاموش شده‌اند، اما فلر مخزن ال پی جی که امکان تخلیه کامل آن وجود ندارد، همچنان فعال است.

وی ادامه داد: در شرایط تعمیرات اساسی، سیستم‌های کمپرسور (خنک کننده) و بویلر که کارکرد تولید بخار و بهسوزی فلرها را دارند، از چرخه خارج می‌شوند، به همین دلیل در ۲ روز اخیر فلرینگ مخزن ال پی جی سبب آلودگی در این منطقه‌ شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه با بیان اینکه این آلودگی به مرور کمتر شده و تا پایان هفته تمام می‌شود، بیان کرد: آلایندگی در این مدت به حد اضطرار نرسید که نیاز به اقدام این اداره باشد.

وی اضافه کرد: در روزهای آینده با پایان تعمیرات اساسی در بخش کمپرسور و بویلر این تجهیزات به چرخه فعالیت بازمی‌گردند و به بهسوزی فلر مخزن ال پی جی کمک می‌کنند.

موذنی اذعان کرد: با این حال جدای از این آلودگی موقت پالایشگاه ششم در زمان فعالیت خود آلودگی فلری شدیدی دارد که باعث آلودگی محیط زیست منطقه می‌شود و پرونده شکایت اداره حفاظت محیط زیست عسلویه از آن در دستگاه قضایی در جریان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه گفت: نقص و ضعف‌ها در هنگام ساخت و تجهیز و تحریم‌های اعمال شده علیه آن برای بهبود تجهیزات سبب تداوم فلرینگ در آن شده است که آلایندگی بالایی برای هوای شهرستان عسلویه دارد.

دیدگاه خود را بنویسید