سر خط خبرها:

رییس جمهور: باید برجام ٢ شروع شود

فکرشهر: رییس جمهور گفت: الان زمانی است که باید برجام 2 شروع شود.\n\nبه گزارش فکرشهر از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم روز فناوری فضایی اظهار کرد: امروز نیاز به یک برنامه جامع مشترک ملی داریم چرا که از برجام 1 عبور کرده ایم و باید برجام 2 را آغاز کنیم.\n\nوی افزود: موافق، مخالف و منتقد همه باید دست به دست هم بدهند تا مشکلات کشور را حل کنیم چرا که ما در اهداف ملی و توسعه کشور اختلاف نداریم و خوشبختانه در حل مشکلات اصلی کشور نظرات به هم نزدیک است.

فکرشهر: رییس جمهور گفت: الان زمانی است که باید برجام 2 شروع شود.

\n\n

به گزارش فکرشهر از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم روز فناوری فضایی اظهار کرد: امروز نیاز به یک برنامه جامع مشترک ملی داریم چرا که از برجام 1 عبور کرده ایم و باید برجام 2 را آغاز کنیم.

\n\n

وی افزود: موافق، مخالف و منتقد همه باید دست به دست هم بدهند تا مشکلات کشور را حل کنیم چرا که ما در اهداف ملی و توسعه کشور اختلاف نداریم و خوشبختانه در حل مشکلات اصلی کشور نظرات به هم نزدیک است.

\n\n

روحانی با بیان اینکه این دولت با تحمل ترین دولت است، تاکید کرد: هیچ دولتی تا این حد تخریب نشد و هیچ دولتی اندازه این دولت اذیت نشده است البته مردم قدرشناس انصافا از این دولت حمایت کردند. ما امروز در حل مشکلات کشور و اهداف بلندمدت مان اختلافی نداریم و همه باید به صحنه بیاییم. یکی از آن صحنه ها، فناوری های نو است که هر کس به سهم خود باید در آن حضور پیدا کند.

\n\n

رییس جمهور ادامه داد: باید آن چیزهایی را که می توانیم به مردم واگذار کنیم و دستگاه های دولتی را کوچک و چابک سازیم. بخش هایی که می توان به مردم و بخش خصوصی واگذار کرد باید به آنها واگذار شود. در فناوری های نو نیز باید اولویت بندی و بر مبنای آن اولویت ها حرکت کنیم. باید برنامه هایمان را برای مردم توضیح بدهیم تا مردم در سیاستگذاری حضور پیدا کنند و اطلاعات شفاف در اختیارشان قرار گیرد.

\n\n

وی با اشاره به متفاوت شدن شرایط ارتباطات با گذشته خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های دنیای امروز، ارتباطات است. هیچ کس فکرش را نمی کرد که در ارتباطات دنیا به این نقطه برسد و فردا و پس فردا مشخص نیست که به کجا برسیم. دنیای امروز دنیای رقابت است و ما هم در فضای روز حضور داشته باشیم. آنچه در برجام برای ما ایجاد شده فضای نوین برای فناوری، علم و ارتباط با دنیاست.

\n\n

روحانی افزود: در سفر اخیر به اروپا و در جریان خرید هواپیما و تعاملات نفتی یکی از نکاتی که بر آنها تاکید می کردم این بود که ما علاوه بر اینکه این تجهیزات را می خریم می خواهیم بخشی از آن را هم در داخل کشور بسازیم و در آخرین تحقیقات نفت و گاز در مراکز تحقیقاتی حضور داشته باشیم چون فضای برجام فضایی است که راه باز شده برای اینکه از فناوری و دانش دیگران استفاده کنیم.

\n\n

وی اضافه کرد: ما به صراحت به همه گفته ایم که به دنبال آمدن سرمایه و فناوری به کشور هستیم. آمادگی فضای کشور نیز به مراتب از گذشته بیشتر است تا از دانش بهره برداری کنیم البته خودمان هم باید خلاقیت و نبوغ به خرج دهیم. به تعبیر قرآن راه برای تسلط بر آسمان و زمین، علم، فناوری و دانش است.

\n\n

رییس جمهور همچنین تصریح کرد: امروز روز واردات کالا از بیرون به داخل کشور نیست، بلکه روز باز شدن فضا برای کار، کوشش و تلاش است. سالانه صدها هزار نفر در کشور فارغ التحصیل می شوند که باید برای اشتغال آنها و استفاده از علم و دانش شان و سرمایه ای که برایشان گذاشته شده تلاش کنیم.

\n\n

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تبریک و گرامیداشت دهه مبارک فجر، افزود: در بهمن 57 انقلاب ما تمام تاریخ آن ایام را تحت تاثیر قرار داد و هفته ها و شاید ماه ها حرکت انقلابی مردم این سرزمین در صدر اخبار جهان بود. وقتی انقلاب پیروز شد برخی فکر می کردند که این مردم تنها چند هفته و چند ماه به آرمان خود دست می یابند اما به زودی انقلاب سرنگون خواهد شد.

\n\n

وی ادامه داد: تعبیر سیاستمداران آن دوره این بود که روحانیت، امام و مردم توانستند رژیم قبل را سرنگون کنند اما ساختن نظام نو امکانپذیر نخواهد بود. آن کسی هم که فرودگاه مهرآباد را با گریه ترک کرد فکر می کرد چند ماه دیگر باز می گردد.

\n\n

روحانی با اشاره به اینکه ارتباطات در پیروزی انقلاب خیلی نقش داشت، اضافه کرد: وقتی امام در نوفلوشاتو سخنرانی می کرد این سخنرانی ها از طریق تلفن فرستاده می شد و عده ای ضبط می کردند و به شهرهای مختلف می فرستادند و سخنرانی ها تبدیل به اعلامیه می شد.

\n\n

رییس جمهور در ادامه یادآور شد: یکی از ویژگی های انقلاب، پیروزی یک ملت نه تنها بر استبداد داخلی بلکه بر استعمار خارجی و قدرت های جهان بود. امروز به خاطر آن روزها و به خاطر امام مان، ملت مان، ایستادگی جوانان مان، شهدای انقلاب، حوزه ها، دانشگاه ها و همه اقشاری که پشت سر امام به خاطر استقلال کشور، آزادی خود و احیای قانون و اخلاق اسلامی در این کشور ایستادند به خود می بالیم.

\n\n

وی ادامه داد: خوشحالم که سی و هفتمین سال انقلاب با یک تحول دیگر همراه شد و مردم ما ایستادند و تحریم ها، فشارها و سختی ها را به جان خریدند. اگر ایستادگی مردم، درایت و ارشاد مقام معظم رهبری و کاردانی کاردانان و کارشناسان باتجربه و فداکار پشت میز مذاکره نبود، امروز نمی توانستیم شاهد فرجام برجام باشیم.

\n\n

روحانی در ادامه عنوان کرد: دشمن در سال های گذشته ظالمانه حصار تحریمی را برای این ملت ایجاد کرده بود به گونه ای که حتی بعضا کشتی هایمان نمی توانستند پهلو بگیرند .صادرات، واردات و جابجایی پول با ریسک همراه بود و نفتی که برای ما و بازاری که حق ما بود نمی گذاشتند صادر کنیم و با همه امکانات و از جمله از طریق ماهواره های تجسسی شان همه چیز را تحت کنترل در آورده بودند.

\n\n

رییس جمهور خاطرنشان کرد: همه فشارها برای تسلیم مردم ما در برابر قدرت های جهانی بود و این مقاومت های مردم به خاطر این بود که بگوییم می ایستیم اما در برابر حرف زور سر تواضع و تسلیم فرود نمی آوریم. این شعار و عمل مردم ما بود. آنچه در طول 30 ماه گذشته تحقق پیدا کرد اعتقاد به این سخن بود که می توان با دنیا حرف زد و با منطق، افکار عمومی دنیا را تحت تاثیر قرار داد و می توان در معامله با دنیا کاری کرد که پیروز شویم و طرف مقابل هم احساس شکست نکند.

\n\n

وی با بیان اینکه این حق مردم است به خاطر ظلمی که به آنها شده نسبت به قدرت های بزرگ اعتماد نداشته باشند، افزود: راهی که مردم از خرداد 92 انتخاب کردند اکثریت را به این نتیجه رساند که تعامل سازنده ما را به برنامه اقدام مشترک می رساند. برای این کار به وحدت، همدلی و همزبانی نیاز بود لذا سال وحدت و همدلی نامگذاری شد تا در برابر قدرت های بزرگ به این نتیجه برسیم.

\n\n

روحانی ادامه داد: سرسخت ترین دشمنان ما هم تردید ندارند که در این معامله کشور ما سود برده است حتی آن چند کشور مشروع و نامشروع هم که داد و فریاد می کنند که چرا توافق حاصل شده می گویند این برد و قدرت ایران بوده است. این یک پیروزی و موفقیت در تاریخ ملت بزرگ ایران بود.

\n\n

رییس جمهور در پایان گفت: من در برابر همه آنهایی که به نام ملت ایران و برای مردم ایران تلاش می کنند سر تعظیم فرود می آورم. از همه کسانی که در ساخت ماهواره دوستی تلاش کرده اند و همچنین دانشگاه های که برای ماهواره های دیگر و آنها که برای ماهواره برها تلاش می کنند تشکر می کنم.

\n\n

به گزارش ایسنا، در مراسم روز فناوری فضایی که در سالن اجلاس سران با حضور رییس جمهور، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و مسئولان علمی و فناوری کشور برگزار شد از دستاوردهای سازمان فضایی کشور از جمله ماهواره دوستی رونمایی شد.

\n