سر خط خبرها:

گام موفقیت آمیز دانشمند بوشهری برای درمان آلزایمر

فکرشهر: محققان دانشکده سن دیه گو کالیفرنیا که دکتر سید محمد صادق نبوی نیز در آن حضور داشت، موفق به فعال کردن بخشی از حافظه موش هایی شدند که در اثر دستکاری های آزمایشی، دچار فراموشی شده بودند.به گزارش فکرشهر، این کشف بزرگ می تواند راهگشای بسیاری از بیمارانی باشد که حافظه خود را در اثر کهولت سن، تصادف یا ابتلا به بیماری آلزایمر از دست می دهند.

فکرشهر: محققان دانشکده سن دیه گو کالیفرنیا که دکتر سید محمد صادق نبوی نیز در آن حضور داشت، موفق به فعال کردن بخشی از حافظه موش هایی شدند که در اثر دستکاری های آزمایشی، دچار فراموشی شده بودند.

به گزارش فکرشهر، این کشف بزرگ می تواند راهگشای بسیاری از بیمارانی باشد که حافظه خود را در اثر کهولت سن، تصادف یا ابتلا به بیماری آلزایمر از دست می دهند.

به نوشته ایسنا، دکتر روبرتو مالینو، استاد علوم اعصاب دانشگاه های «کالیفرنیا» و یکی از اعضای شرکت کننده در این تحقیق می گوید: «در این تحقیقات نه تنها فعال کردن مجدد حافظه میسر شده، بلکه ما امیدواریم بتوانیم حافظه جدیدی را بعد از حذف خاطرات یا پاک کردن بخشی از آن ایجاد کنیم؛ این تحقیق را می توان شاهکار نه خیلی بزرگ اما شاهکار کوچکی در علم روان شناسی و پزشکی عنوان کرد». 

روش دکتر نبوی و همکارانش با تابش نور کار می کند، طوری که با تحریک اعصاب مغز با لیزرها، خاطره مشخص را پاک می کند. بر این اساس زمانی که مغز در حال ساخت ارتباطات بین عصب هاست، خاطرات شکل گرفته حفظ و یادآوری می شود و تقویت یا تضعیف این ارتباطات می تواند خاطره را از بین برده یا بازیابی کند.

در این پژوهش محققان از لیزری اپتیکال برای تحریک گروهی از عصب های مغزی موش ها استفاده کردند و سپس مجموعه ای از لیزرهایی با فرکانس های پایین را برای تحریک همان عصب ها به شیوه ای متفاوت استفاده کردند که خاطرات را پاک می کرد.

صادق نبوی یکی از محققان این پژوهش می گوید:«ما می توانیم به یک حیوان آموزش ترس، نترسیدن یا ترس جدید از یک پدیده را همراه با بازسازی سلول های عصبی آموزش دهیم. نتایج این تحقیقات می تواند درک بهتری از آلزایمر را به دنبال داشته باشد در واقع، تجزیه و تحلیل تغییرات شیمیایی در سیناپس ها می تواند حافظه یا خاطرات را تضعیف یا تقویت کند».

به نوشته ی خلیج فارس، دکتر سید محمد صادق نبوی فرزند برومند مرحوم حجت الاسلام سید محمد حسن نبوی نماینده دو دوره بوشهر در مجلس شورای اسلامی و رییس سابق بنیاد بوشهرشناسی می باشد. وی دانش آموخته دکترای ژنتیک مولکولی از دانشگاه گوئلف کانادا است.