سر خط خبرها:

چین: آزمایشگاه ووهان شایسته دریافت جایزه نوبل است / اگر این آزمایشگاه را متهم به ساخت ویروس کرونا کنیم، پس کاشف اچ‌آی‌وی هم مقصر ایدز و پاستور هم عامل انتشار باکتری‌های بیماری زا بوده

فکرشهر: «ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری اتهام‌زنی‌های کشورهای غربی به ویژه آمریکا علیه پکن درباره همه گیری ویروس کرونا را به شدت رد کرد.

به گزارش فکرشهر، فارس به نقل از رویترز نوشت: سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اعلام کرد که آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به دلیل نقش مهمی که در زمینه بررسی و مطلعه کووید-19 داشته است، شایسته دریافت جایزه نوبل پزشکی است.

ژائو لی‌جیان در این نشست خبری به اتهام‌زنی‌های کشورهای غربی به ویژه آمریکا مبنی بر اینکه آزمایشگاه ویروس شناسی شهر ووهان عامل شیوع و آغاز همه گیری ویروس کرونا است، واکنش نشان داد.

مقام‌های مختلف کشورهای غربی طی هفته‌های اخیر ادعاهای گوناگونی را درباره چگونگی شروه همه گیری ویروس کرونا مطرح کرده‌اند از قبیل اینکه آزمایشگاه ووهان یا عامدانه عامل همه گیری کرونا بوده و یا اینکه ناخواسته در اثر نشت ویروس به خارج از آزمایشگاه، همه گیری کرونا در جهان آغاز شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین با رد این اتهامات گفت: «اگر آنهایی که برای اولین بار خبرها و اطلاعات درباره ژنوم‌های ویروسی را منتشر می‌کنند، به ساختن ویروس متهم شوند در آن صورت پروفسور لوک مونتاگنیر که برای اولین بار ویروس اچ‌آی‌وی را کشف کرد به جای آنکه جایزه نوبل دریافت کند مقصر ایدز محسوب می شود و آقای لوئیس پاستور که میکروب‌ها را کشف کرد در مورد باکتری‌های بیماری زا در سراسر کره زمین پاسخگو خواهد بود».

وی افزود: «با همین استدلال، تیم (آزمایشگاه ویروس شناسی) در ووهان به دلیل تحقیقاتشان روی کووید-۱۹ باید جایزه نوبل پزشکی دریافت کنند نه اینکه مورد انتقاد قرار گیرند».

در هفته‌های اخیر مقام‌های غربی به ویژه آمریکایی بارها به چین درباره عدم همکاری با تحقیقات بین‌المللی برای مشخص شدن خاستگاه و منشا ویروس کرونا اتهام زده‌اند اما پکن به شدت این اتهام‌زنی را رد کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید