سر خط خبرها:

تلفن خود را با نوک انگشتان عرق کرده شارژ کنید! + تصاویر

فکرشهر: گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا به روشی جدید دست یافته اند که بر اساس آن، می‌توان گوشی‌های هوشمند را  با رطوبت ناشی از تعریق انگشتان شارژ کرد.

به گزارش فکرشهر از انتخاب، اخیراً محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، یک دستگاه پوشیدنی جدید را اختراع کرده اند  که می‌تواند به عنوان شارژر تلفن باشد.

به گزارش میل آنلاین، سازندگان ادعا کرده اند که این دستگاه پوشیدنی جدید می‌تواند عرق و رطوبت سر انگشتان را برداشت کرده و از آن برای تولید برق استفاده  کند.

در حال حاضر این دستگاه فقط بخشی از نیرو را ذخیره می‌کند و برای تأمین انرژی یک تلفن هوشمند تقریباً سه هفته مداوم طول می‌کشد، اگرچه توسعه دهندگان امیدوارند که در آینده ظرفیت شارژ را افزایش دهند.

آن‌ها کشف کردند که پوشیدن این محصول به مدت ۱۰ ساعت مستقیم قدرت کافی برای نگه داشتن ساعت را به مدت ۲۴ ساعت یا تقریباً ۴۰۰ میلی ژول دارد، و کل این فرایند فقط از انرژی نوک انگشت است.

اکثر دستگاه‌های پوشیدنی تولید کننده انرژی، همانطور که در مجله Energy & Environment Science شرح داده شده است، برای انجام تمرینات شدید و یا اتکا به منابع خارجی مانند نور خورشید یا تغییرات زیاد دما، به کاربران نیاز دارند.

محققان توضیح دادند که نوار پوشیدنی جدید از یک سیستم غیرفعال برای تولید برق از رطوبت در نوک انگشتان استفاده می‌کند، حتی اگر کاربر خواب  یا کاملاً بی حرکت باشد این روش کار می‌کند.

همانطور که در این مطالعه مشخص شد، به این دلیل که نوک انگشتان پر تعریق‌ترین قسمت بدن است؛ بنابراین، با کمک مواد اسفنجی هوشمند، این مورد را می‌توان جمع کرد و در نهایت توسط هادی‌ها پردازش کرد.

هنگامی که فرد حامل فشار می‌آورد یا عرق می‌کند یا در اثر ضربه انگشتان، ماشین برداشت انرژی مقدار کمی برق تولید می‌کند. دانشجوی دکترا، لو یین، اولین نویسنده این پژوهش، گفت، بر خلاف سایر دستگاه‌های پوشیدنی مبتنی بر تعریق، این دستگاه نیازی به ورزش ندارد.

نویسندگان این مطالعه نوک انگشتان را دارای یکی از بالاترین غلظت‌های غدد عرق در بدن توصیف کردند که بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از مناطق دیگر عرق تولید می‌کند. نوک انگشتان به طور مداوم در معرض هوا قرار می‌گیرند، بنابراین عرق با بیرون آمدن تبخیر می‌شود؛ بنابراین، در سیستم جدید، به جای اجازه دادن به تبخیر آن، پژوهشگران از دستگاه خود برای جمع آوری عرق استفاده می‌کنند و مقدار قابل توجهی انرژی تولید می‌کنند.

با این وجود، جمع آوری عرق از چنین مکان کوچکی و تبدیل آن به برق، نیاز به مواد خاص و مهندسی، چالش برانگیزی دارد.

بر اساس گزارش مشابه Big World Tale، نوار پوشیدنی به عنوان یک شارژر تلفنی مجهز به هادی‌های الکتریکی یا الکترود‌های ساخته شده از کف کربن عمل می‌کند و عرق انگشتان را جذب می‌کند.

برای آزمایش اختراع، از یک داوطلب خواسته شد کار‌های مختلفی را هنگام پوشیدن این محصول روی انگشت انجام دهد، از جمله ضربه زدن، تایپ کردن و خوابیدن.

این دستگاه از طریق یک نفوذ ۱۰ ساعته، تقریباً ۴۰۰ میلی ژول انرژی جمع آوری کرد که برای تأمین انرژی ۲۴ ساعته ساعت مچی الکترونیکی کافی بود و پس از یک ساعت تایپ منظم و کلیک ماوس، دستگاه قادر به جمع آوری تقریباً ۳۰ میلی ژول بدون هیچ گونه تلاش خارج از فعالیت طبیعی بود.

به گفته پروفسور جوزف وانگ، نویسنده ارشد این مطالعه، با استفاده از عرقی که در نوک انگشت قرار دارد و بدون توجه به جایی که فرد در آن قرار دارد، سود خالص انرژی را ارائه می‌دهد. محققان گفتند، این همان چیزی است که "حداکثر بازگشت انرژی به سرمایه گذاری" نامیده می‌شود.

بیشتر دستگاه‌هایی که عرق را به برق تبدیل می‌کنند، به پوشنده‌ای  نیاز دارند که تمرینات شدیدی مانند دویدن یا دوچرخه سواری انجام دهد، اما همانطور که گفته شد، این شارژر منحصر به فرد تلفن نیست.

دیدگاه خود را بنویسید