سر خط خبرها:

رئیس سازمان انرژی اتمی: نیروگاه اتمی بوشهر در حال تولید برق و انتقال به شبکه سراسری است

فکرشهر: رئیس سازمان انرژی اتمی در بوشهر گفت: تولید ۸ هزار مگاوات برق از نیروگاههای اتمی یکی از برنامه های مهم سازمان انرژی اتمی است...

فکرشهر: رئیس سازمان انرژی اتمی در بوشهر گفت: تولید ۸ هزار مگاوات برق از نیروگاه های اتمی یکی از برنامه های مهم سازمان انرژی اتمی است.

به گزارش فکرشهر از صداوسیما، محمد اسلامی گفت : واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر برابر استانداردها و ضوابط منظم در حال تولید برق و انتقال به شبکه سراسری است و تولید برق از ۱۵ روز پیش در این نیروگاه  از ۵۰ میلیارد کیلو وات ساعت عبور کرده است.

محمد اسلامی در مورد واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر که در حال ساخت هستند اظهار داشت : عملیات ساختمانی واحدها در حال اجرا هست ولی متاسفانه تاخیرهایی به دلیل مسائل مالی  این واحدها تحمیل شده و ما از زمان بندیها عقب هستیم.

وی با بیان  اینکه ۲۲ ماه تاخیر در اجرای طرح ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی داریم افزود : این تاخیر که به دلیل مسائل مالی است خارج از کنترل سازمان انرژی اتمی بوده و با تمهیدات و تصمیماتی به دنبال سرعت گرفتن کار  و جلوگیری از بیشتر شدن تاخیر هستیم.

اسلامی گفت : برای ما بسیار مهم است که  سریع تر و حداکثر مطابق زمان بندی اصلاح شده بتوانیم به ۳ هزار مگاوات تولید برق هسته ای برسیم.

وی اضافه کرد : در ساخت واحدهای جدید از مرحله پی سازی ، بتن ریزی  و آمارموتور همکاران ما در انرژی اتمی بومی سازی کردند و توانستند از ظرفیت داخلی استفاده کنند. سهم ساخت داخل را با توجه به تعهداتی که  شرکت خارجی دارد ،  با بکار گیری همه ظرفیت های ملی در مناقصه هایی که برای تهیه اقلام انجام می دهند مدیریت شرکت نیروگاههای هسته ای با اهتمام ویژه دنبال می کند که از ظرفیت ساخت داخل حداکثر استفاده شود .

اسلامی عنوان کرد : در سال آغازین شرکت  توانست تعداد زیادی از اقلام را به سمت تولیدات  داخلی ببرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در مورد تولید برق در سایر نیروگاههای کشور کفت : یکی از برنامه های مهم سازمان انرژی اتمی کشورمان و بر اساس مطالعات و محاسباتی که صورت گرفته است باید برق نیروگاههای هسته ای را در چند واحد دیگر در کشور به ۸ هزار مگاوات برسانیم و به زودی از طریق ساز و کارهای گوناگونی که با ظرفیت داخلی و به کارگیری شرکت های بزرگ بین المللی سرمایه گذاری برای رساندن به ۸ هزار مگاوات را در دستور کار خواهیم داشت.

اسلامی اضافه کرد : انرژی هسته ای یک انرژی پاک هست و یکی از نیازهای فوری حال و آینده کشور محسوب می شود و ما برای توسعه نیاز به شتاب بخشیدن به تولید برق داریم.

وی با بیان اینکه هر روز هزار مگاوات برق در نیروگاه اتمی بوشهر تولید می شود گفت : این وضعیت پایدار و منظم در حال انجام است و خوشبخانه زیر ساخت های ما مطابق استانداردهای بین المللی و مدیریت حرفه ای در نیروگاه اعمال می شود .

به گفته اسلامی وقتی بازرسی های دستگاههای مرتبط بین المللی برای ارزیابی عملکرد نیروگاه اتمی انجام می شد ، موارد متعددی در نیروگاه بوشهر شناسایی کردند که به عنوان تجربه برتر شناسایی شده و مورد توجه قرار دادند، تیم مدیریتی ، کارشناسی و کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر از نیروهای کیفی با دانش بالا برخوردارند و بسیار آبرومندانه و متعهدانه در حال بهره برداری هستند که این تجربه برای ما تولید  دانش کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود : این تجربه در شرایط تحریم یک دستاورد بسیار متفاوت با سایر نیروگاههای هسته ای  هست که با فقدان پشتیبانی توسط تولید کنندگان اقلام و قطعات توانستند نیروگاه را با شایستگی نگهداری و بهره برداری کنند.

اسلامی ادامه داد : برای فازهای دوم و سوم نیروگاه که در حال ساخت است سعی خواهیم کرد با سرعت بالاتری پیش رویم.

دیدگاه خود را بنویسید