سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»/ با حضور شهردار برازجان انجام شد:

تقدیر از برگزیدگان مسابقه کتاب خوانی مشترک شهرداری برازجان و «فکرشهر» + تصاویر

فکرشهر - اسماء بوستانی: شهردار برازجان در آیین تقدیر از برگزیدگان مسابقه کتاب خوانی که با همکاری پایگاه تحلیلی خبری« فکرشهر» برگزار شده بود، گفت: کمال تشکر و قدردانی دارم خدمت جناب محمدزاده فرد که فعالیت های فرهنگی را سر لوحه کار فرهنگی دیگرشان قرار دادند چرا که خبرنگاری نیز نوعی فعالیت فرهنگی است؛ اتفاق بسیار خوبی بود که همت گماشتند و با همکاری شهرداری این فعالیت قشنگ فرهنگی را انجام دادند، امیدوارم در آینده از شما و رسانه های دیگر در این خصوص همکاری های بیشتری را شاهد باشیم.

فکرشهر - اسماء بوستانی: شهردار برازجان در آیین تقدیر از برگزیدگان مسابقه کتاب خوانی که با همکاری پایگاه تحلیلی خبری« فکرشهر» برگزار شده بود، گفت: کمال تشکر و قدردانی دارم خدمت جناب محمدزاده فرد که فعالیت های فرهنگی را سر لوحه کار فرهنگی دیگرشان قرار دادند چرا که خبرنگاری نیز نوعی فعالیت فرهنگی است؛ اتفاق بسیار خوبی بود که همت گماشتند و با همکاری شهرداری این فعالیت قشنگ فرهنگی را انجام دادند، امیدوارم در آینده از شما و رسانه های دیگر در این خصوص همکاری های بیشتری را شاهد باشیم.

فعالیت های فرهنگی نیاز امروز جامعه است

به گزارش فکرشهر، محمدحسن محمدی با اعلام این که فعالیت های عمرانی و اجرایی شهر برازجان در حال اجرا است اما فعالیت های فرهنگی ضرورت و نیاز شهروندان است که پا به پای فعالیت های دیگر پیش رود، اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی نیاز امروز جامعه است و اگر پشتوانه فرهنگی نداشته باشیم مابقی فعالیت ها به خوبی پیش نمی روند.

محمدی افزود: در بحث کتاب خوانی و دیگر فعالیت های فرهنگی نیازمند همراهی و همکاری شهروندان هستیم؛ در این مدت نتیجه را به چشم دیده و تغییرات را احساس کرده ایم، در حال حاضر که در راستای فعالیت های فرهنگی و کتاب خوانی به گفتگو نشسته ایم بسیار خرسندم.

وی با اعلام این که در یک سال اخیر ۶ جلد کتاب توسط شهرداری منتشر شده است، ادامه داد: این کتاب ها با موضوعات مختلف در خصوص محیط زیست و حفاظت از اموال عمومی منتشر شده است که آخرین کتاب، در گونه ای متفاوت به صورت پازل چاپ و منتشر شد.

شهردار برازجان با بیان این که فعالیت های فرهنگی توسط شهرداری در مهدکودک ها، مدارس و سایر نقاط شهر به صورت جلسات برگزار می شود، افزود: حدود ۲ تا ۳ سال است که شهر برازجان به عنوان نامزد پایتخت کتاب انتخاب می شود،  این باعث افتخار ما است و امیدواریم که امسال نیز با فعالیت در این راستا بتوانیم جزو ۲۰ شهر منتخب پایتخت کتاب باشیم و در این خصوص تلاش خواهیم کرد که فعالیت های مختلف و بیشتری را ارائه دهیم تا بتوانیم هیات داوران را قانع کنیم و به این مهم دست یابیم؛ تلاش های شهرهای دیگر در جهت انتخاب شهرشان به عنوان پایتخت کتاب دلیل بر این نیست که ما تلاشمان را کمتر کنیم، ما نیز در این راه گام های موثری خواهیم برداشت.

محمدی از کلنگ زنی سالن همایش ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفری شهر برازجان در دهه فجر خبر داد و افزود: این سالن یکی از آرزوهای فرهنگ دوستان بوده است. همکاری ما در راستای فعالیت های فرهنگی تقریبا با همه ادارات است، اداره ورزش و جوانان، اداره فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و ... امید است بتوانیم فعالیت های فرهنگی را بیش از پیش در سطح شهر گسترش دهیم. در نهایت کمال تشکر و قدردانی دارم از تمام کسانی که در این مراسم شرکت کردند.

تداوم فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی

رییس اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برازجان اظهار داشت: در راستای فعالیت های فرهنگی و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی پیشنهاد برگزاری مسابقه کتاب را به شهردار انتقال دادیم و با استقبال شهردار از این فعالیت فرهنگی، یکی از بهترین گزینه ها یعنی سایت خبری فکرشهر را جهت همکاری انتخاب کردیم.

محمدرضا کوهکن با بیان این که استقبال از این مسابقه بسیار خوب بود، افزود: جهت ارسال آثار و شرکت در مسابقه نیز ۱۰ روز فرصت داده شد که در گروهای مجازی، واتساپ، تلگرام و ...‌ از سراسر استان بوشهر آثار دریافت شد و پس از بحث و بررسی توسط هیات داوران ۱۲ نفر برندگان این مسابقه بودند که امروز جهت تقدیر از این برگزیدگان گرد هم آمده ایم.

وی افزود: با استقبال پرشور هم استانی های عزیزمان بار مسوولیت فرهنگی بر دوش ما بیشتر می شود و امید است بتوانیم در این راستا گام های مفید و موثر بیشتری برداریم.

تلاش برای پایتخت کتاب شدن برازجان

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان ضمن تشکر از حضور شرکت کنندگان در مسابقه کتاب خوانی اظهار داشت: امسال سومین سالی است که تلاش می کنیم شهر برازجان جزو شهرهای منتخب پایتخت کتاب شود و امید داریم امسال نیز با تلاش و پشتکار زیاد نسبت به سال های قبل بتوانیم این افتخار را نصیب شهر برازجان کنیم.

سیده خدیجه حسینی افزود: کار بسیار قشنگی است که رسانه ها از چنین فعالیت هایی حمایت می کنند و در این خصوص با شهرداری همکاری دارند و امیدوارم این همکاری های زیبا تداوم داشته باشد.

استقبال بیش از انتظار از مسابقه کتابخوانی

سردبیر سایت و نشریه فکرشهر، هدف از برگزاری این مسابقه را برداشتن گامی کوچک در راستای ترویج فعالیت های فرهنگی شهر، فکر شهر  و به فکر شهر بودن اعلام کرد و اظهار داشت: هدف نشریه فکرشهر، بهبود، اعتلا و توسعه همه جانبه شهر است و همه می دانند که توسعه فرهنگی، در کنار توسعه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، در اولویت توسعه همه جانبه و پایدار جامعه قرار دارد و بر همین اساس، تلاش کردیم علاوه بر حمایت از ه‍مه فعالیت های فرهنگی، نقش دیگری هم در این راستا داشته باشیم که این مسابقه کتابخوانی، یکی از این موارد است.

محمد محمدزاده فرد افزود: روزی که مسابقه کتاب خوانی را برگزار کردیم، با توجه به این نکته که کتاب خوانی در بین مردم بسیار کاهش پیدا کرده است، انتظار استقبال چندانی نداشتیم، اما بر خلاف پیش بینی ما استقبال بسیار خوبی از این مسابقه شد، به صورتی که ۹۶ اثر را از هم استانی هایمان در سراسر نقاط استان بوشهر دریافت کردیم.

وی اضافه کرد: در مرحله اول داوری، آثار ارسالی که آیتم های مدنظر جهت شرکت در مسابقه - که در بنر تبلیغی ذکر شده بود - را نداشتند از سوی داور حذف شدند و ۲۵ اثر جهت داوری نهایی انتخاب شد.

محمدزاده فرد افزود: برای داوری، از استاد ادبیات، حسن انصاری - امرو هیچستانی - دعوت کردیم، تمام آثار تک به تک مطالعه و بررسی شد و پس از آن از 25 اثر 10 اثر برگزیده و به عنوان برندگان مسابقه در دو بخش پژوهشی و داستانی انتخاب شدند.

وی ادامه داد: البته باید این توضیح را نیر اضافه کنم برای این که حق فردی ضایع نشود و برای تایید خلاصه داستان های ارسالی، آثار رسیده با مطالب موجود در اینترنت از آن کتاب ها، مقایسه شد تا از عدم تقلب در مسابقه جلوگیری شود. همچنین دو اثر کودک هم به طور مجزا انتخاب شدند تا ایجاد انگیزه کتاب خوانی در کودکان نیز افزایش یابد.

سردبیر سایت و نشریه فکرشهر با اعلام این که آثار ارسالی تنوع زیادی داشت، افزود: این تنوع در بین برگزیدگان مسابقه نیز وجود داشت و نفرات منتخب علاوه بر برازجان از نقاط مختلف استان مانند دشتی، بوشهر، تنگستان، جم، تنگ ارم و دیگر نقاط استان بودند و امیدوارم که هر یک از برگزیدگان امروز مسابقه کتاب خوانی، بتوانند سفیر فرهنگی خوبی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی شوند.

محمدزاده فرد با تقدیر و تشکر از مجموعه شهرداری برازجان و شورای شهر در حمایت از فعالیت های فرهنگی، از استقبال مردم و شرکت کنندگان در این مسابقه نیز قدردانی کرد و تداوم این نوع فعالیت ها را خواستار شد و اضافه کرد: در دیداری که با رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم مقرر شد در راستای طرح برازجان، پایتخت کتاب ایران، تفاهم نامه ای بین نشریه «فکرشهر»، شهرداری برازجان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتستان امضا شده و این مسابقه در سال های بعد نیز برگزار شود.

به گزارش فکرشهر، در شرایط فراخوان این مسابقه که در روز 24 آبان ماه و به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با همکاری نشریه «فکرشهر» و اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برازجان اعلام شد، از کتابخوانان درخواست شده بود که محتوای آخرین کتابی که خوانده اند را بسته به حجم و تعداد صفحات کتاب، در 500 تا 5000 کلمه خلاصه کرده و به همراه زمان مطالعه و نویسنده کتاب، تا پایان آبان ماه برای «فکرشهر» ارسال نمایند.

آثار دریافتی در آذرماه داوری شدند و امروز ـ پنج شتبه، 13 دی ماه 1397 ـ در دفتر شهردار برازجان، از برگزیدگان زیر تقدیر به عمل آمد:

در بخش کتب پژوهشی

علیرضا احمدی خرم برای خلاصه کتاب «فرهنگ عامه»

عبداله خدادادی برای خلاصه جلد یک کتاب «حماسه حسینی»

معصومه چابکی برای خلاصه کتاب «کلیدهای تربیتی و طرز برخورد با نوجوانان».

در بخش کتب داستانی

بنیامین رحیمی برای خلاصه کتاب «کیمیاگر»

حمیدرضا دانش پژوه برای خلاصه کتاب «کوری و بینایی»

سمانه تیموری برای خلاصه کتاب «منطق الطیر»

طیبه ذاکری برای خلاصه کتاب «زن در ریگ روان»

پروین محمدی برای خلاصه کتاب «پستچی»

الهام راسخی برای خلاصه کتاب «عقاید یک دلقک»

مرضیه صمصامی برای خلاصه کتاب «زندگی در پیش رو».

بخش کودک و نوجوان

مریم گرگین برای خلاصه کتاب «قصه نیرنگ مار»

امیر محمد محمدزاده فرد برای خلاصه کتاب «ماشین مشتی ممدلی».

 

دیدگاه‌ها

قلی پور

درود بردست اندرکاران نشریه فکرشهر ودرود بربانیان این حرکت فرهنگی انشاالله که تداوم داشته باشه

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید