سر خط خبرها:
دو هفته پس از انتشار گزارش «فکرشهر»:

مسوولین: لکه ها پاکسازی شد/ اهالی خارگ: آلودگی ها باقی است + تصاویر

فکرشهر: یک روز پس از انتشار گزارش «فکرشهر» درباره آلودگی های نفتی که جزیره خارگ را احاطه کرده و جان و اقتصاد اهالی را تهدید می کند؛ مسوولین مختلف منطقه و استان به گزارش واکنش نشان دادند و پاکسازی سواحل این جزیره را خواستار شدند و حالا با گذشت یک هفته از انتشار این خبر، روابط عمومی نفت فلات قاره گفته که آلودگی ها پاک شده اند...

فکرشهر: یک روز پس از انتشار گزارش «فکرشهر» درباره آلودگی های نفتی که جزیره خارگ را احاطه کرده و جان و اقتصاد اهالی را تهدید می کند؛ مسوولین مختلف منطقه و استان به گزارش واکنش نشان دادند و پاکسازی سواحل این جزیره را خواستار شدند و با گذشت یک هفته از انتشار این خبر، روابط عمومی نفت فلات قاره گفت که آلودگی ها پاک شده اند و امروز نیز، خبرهایی در برخی خبرگزاری ها منتشر شد که از پاکسازی کامل خبر می داد؛ خبری که مشاهدات عینی خبرنگار «فکرشهر» آن را تایید نمی کند.

دوشنبه ـ اول مهرماه 1398 ـ خبرنگار «فکرشهر» در جزیره خارگ، گزارشی درباره آلودگی های نفتی که در چند ماه اخیر برای چندین بار رخ داده و سواحل این جزیره را آلوده کرده بود منتشر کرد، گزارشی با عنوان «جان و اقتصاد اهالی خارگ در معرض خطر/ آلودگی های نفتی جزیره را احاطه کرده اند» که در آن عواقب، عوارض و مضرات اقتصادی این آلودگی برای ماهیگیران خارگی و تاثیر آن بر سلامتی اهالی به ویزه کودکان که در ساحل و دریا بازی و شنا می کنند، شرح داده شده بود.

روز بعد از انتشار این گزارش، مسوولین مختلف به خبر واکنش نشان دادند؛ بخشدار ویژه خارگ پاکسازی فوری این آلودگی ها را خواستار شد؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هم گفت که این نشت، «ناشی از تاسیسات دریایی و فراساحل جزیره خارگ در آخرین روز شهریورماه گزارش شده است» و در حال بررسی میزان آلودگی هستیم؛ چند روز بعد و در حالی که مدریکل محیط زیست استان بوشهر پاکسازی فوری را خواستار شد و تاکید کرد که «جبران خسارت زیست محیطی آلودگی‌های نفتی در آب های سرزمینی خلیج فارس و سواحل جزیره خارگ الزامی است»، مدیرکل بنادر و دریانوردی از آغاز پاکسازی خبر داد.

 

با گذشت یک هفته از انتشار این گزارش و در حالی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از رسیدن آلودگی های نفتی جزیره خارگ به ساحل گناوه خبر می داد، رییس روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران گفت که «لکه‌های نفتی مربوط به خط لوله ۲۴ اینج میدان نفتی ابوذر در فاصله ۲.۵ مایلی جزیره خارگ در آب های خلیج فارس» بوده که «با اقدام‌های انجام شده توسط این شرکت پاکسازی شده‌ است».

ایوب بنوی این طور توضیح داد که «این خط لوله به دلیل قدمت بالا در ۲۲ شهریورماه دچار نشتی شده بود که پس از شناسایی محدوده نشت آلودگی توسط نیروهای اچ اس ای با مسدود و ایمن کردن شرایط عملیاتی و فرایندی تحت کنترل قرار گرفت. کشتی های مجهز به مایع امحا پس از چند ساعت لکه‌های نفتی را پاکسازی کردند و بخش کمی از باقیمانده آلودگی نیز پس از چند روز به وسیله جریان آب به سواحل جزیره خارگ آمده بود که توسط ماشین‌های آتش نشانی پاکسازی شد. همچنین لکه‌های نفتی که وارد ساحل شده بود نیز توسط نیروهای بسیجی شرکت نفت فلات قاره پاکسازی شده است و اکنون هیچ گونه نشت نفتی در دریا و به ویژه در جزیره خارگ وجود ندارد و عملیات امحا به طور کامل انجام گرفته است».

وی این را هم گفت که «شرکت نفت فلات قاره ایران از دیرباز متعهد به رعایت الزام‌های ایمنی و زیست محیطی بوده که همواره به عنوان اولویت در دستور کار قرار گرفته است».

با این حال، مشاهده های خبرنگار «فکرشهر» از ساحل خارگ نشان می دهد که آلودگی ها هنوز پاک نشده و اثر زیان بار آن در سواحل خارگ مشهود است؛ هر چند مسوولین مربوطه می گویند که مواد از بین برنده آلودگی ها، دیر اثر می کند و برای پاکسازی کامل زمان لازم است و حتی روز جمعه برخی خبرگزاری ها از «پاکسازی کامل» خبر دادند؛ اما تصاویر ثبت شده از این آلودگی ها در خارگ که روز جمعه ـ 12 مهرماه 1398 ـ توسط خبرنگار «فکرشهر» ثبت شده، خلاف این گفته ها را نشان می دهد و اهالی خارگ هم صحت عکس ها را تایید می کنند و همچنان به پاکسازی کامل آلودگی ها امیدوارند؛ آلودگی هایی که جان و اقتصاد و محیط زیست منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

تصاویر بیشتر اینجا

دیدگاه‌ها

خارگی

درود بر شرف شما که این مساله را رسانه ای کرده اید. همه می گویند پاک شده پاک شده ولی نشده. همه چیز رو از بین می بره

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید