سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»

فعالیت ۲۳ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان بوشهر/ شالودهٔ کانون بر پایهٔ «آیندهٔ ایران» بنا شده

فکرشهر ـ حسین غلامی: مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر از فعالیت ۲۳ مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح استان بوشهر خبر داد.

به گزارش «فکرشهر»، سمیه رسولی در برنامه شب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بندر گناوه که به همت انجمن هوای تازه به صورت ظبط شده در بستر فضای مجازی انتشار یافت، ضمن اشاره به فعالیت ۲۳ مرکز کانون به صورت ثابت، سیار و پستی در سطح استان بوشهر، اظهار داشت: کانون خانه‌ای کوچک، گرم و صمیمی اما بزرگ در اهداف و اندیشه است. 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر گقت: هدف کانون پرورش فکر و کشف استعداد در بین کودکان و نوجوانان استان برای ساختن آیندهٔ ایران عزیز است.

رسولی به محورهای گوناگون فعالیت کانون پرورش فکری  کودکان و نوجوانان پرداخت و بیان داشت: کانون در بیش از ۶۰ رشته مختلف فرهنگی، هنری، پژوهشی، ادبی، دینی و... فعالیت دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: شالودهٔ کانون بر پایهٔ «آیندهٔ ایران» بنا شده که این آینده در دستان کوچک کودکان امروز است و از این رو کانون برای تک‌تک کودکان برنامه‌ای هدفمند دارد.

رسولی تصریح کرد: مقولهٔ کتاب و کتابخوانی در کانون از فعالیت‌های اصلی و مراکز کانون در استان را کتابخانه‌های تخصصی کودکان و نوجوانان معرفی کرد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز گناوه نیز که دیگر مهمان برنامه بود به سیر تاریخچه تاسیس کانون در گناوه پرداخت و اظهار داشت: کانون مرکز گناوه در خرداد سال ۷۰ و همزمان با میلاد امام رضا (ع) به عنوان دومین مرکز کانون استان بوشهر افتتاح شد و با راه‌اندازی مرکز گناوه، کانون استان بوشهر که تا آن سال زیر نظر استان فارس بود، مستقل شد.

فاطمه ارشادی گفت: فعالیت‌های فرهنگی سطح شهر تا قبل از افتتاح کانون فقط محدود به پایگاه‌های مساجد بود اما با افتتاح کانون کودکان و نوجوانان، تعداد زیادی برای عضویت در کانون پیشقدم شدند، استقبال به حدی بود که برای برگزاری کلاس‌ها در حیاط مرکز صندلی می‌چیدیم.

وی در ادامه اضافه کرد در کتابخانه کانون گناوه باید روی هر صندلی دو نفر از بچه‌ها می‌نشستند و برای تحویل کتاب صفی بزرگ شکل می‌گرفت و هر روز دو ساعت فقط صرف ثبت کتاب‌هایی می‌شد که اعضا به امانت می‌گرفتند.

ارشادی با اشاره به تاثیرگذاری کانون متذکر شد: فعالیت‌های کانون چنان اثرگذار بوده که اکنون اعضای قدیمی کانون فرزندان خود را در این مرکز ثبت‌نام می‌کنند.

وی با اشاره به ارزشمندی عملکرد تصریح کرد: ارزشمندی عملکرد کانون را در انتخاب آگاهانه و با میل و علاقهٔ کانون توسط کودکان و نوجوانان باید برشمرد.

ارشادی تاکید کرد: تمام تلاش ما در کانون نیز فراهم کردن بهترین شرایط و ایجاد فضایی دلنشین برای پاسخگویی به این حجم از علاقه است و هدف ما رشد بچه‌ها برای شناخت خود و دنیای پیرامون‌شان است، چرا که آینده این سرزمین در دست آنهاست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از رسالت‌های اصلی کانون توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

ارشادی افزود: ما در کانون با شیوه‌های مختلف و خلاقانه همکاران در مرکز سعی می‌کنیم کودکان را به این سمت سوق داده و بین کودکان با کتاب و کتابخوانی انس و الفت برقرار کنیم و این سنت را به یک عادت تبدیل کنیم. 

وی بیان داشت: کانون آغازگر و جز نخستین مراکز فعالیت‌های فرهنگی‌ هنری در گناوه برشمرد که موجب تربیت بسیاری از هنرمندان و فعالان فرهنگیِ امروز گناوه شده که اکنون در حال ساخت حافظه فرهنگی‌هنری شهر هستند.

مسوول روابط عمومی انجمن هوای تازه نیز اظهار داشت: در ادامهٔ سلسله شب‌های فرهنگی‌هنریِ انجمن هوای تازهـ بندرگناوه، شصت و هشتمین شب به مناسبت «روز جهانیِ کودک» به «شب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناوه» اختصاص داشت که فیلم برنامه در سایت آپارات اکنون anjomanehavayhtazeh وجود دارد.

علامه گفت: در این شب دکتر سمیه رسولی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر، فاطمه ارشادی مدیر کانون گناوه، یلدا سالمی مربی ادبی کانون گناوه و جمعی از کودکان کانون گناوه به عنوان مهمان حضور داشتند.

علامه بیان دشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گناوه در خرداد سال ۱۳۷۰ تاسیس و در طی دهه‌های هفتاد و هشتاد پاتوق بچه‌هایی بود که در آن ایام کمتر امکاناتی برای سرگرمی داشتند. 

وی در پایان تصریح کرد: ماحصل فعالیت کانون در آن سال‌ها تعداد کثیری از هنرمندان حال حاضر گناوه است که در زمینه‌های مختلف هنر، از جمله هنرهای نمایشی، شعر و داستان و هنرهای تجسمی به فعالیت حرفه‌ای مشغول هستند.

دیدگاه خود را بنویسید