سر خط خبرها:

چگونه در یک دورهمی حضور داشته باشیم بدون اینکه به بیماری کووید 19 مبتلا شویم

فکرشهر: به دورهمی کوچکی مثل جشن ازدواج یا نامزدی، مسابقه ورزشی و یا یک مهمانی دوستانه دعوت‌شده‌ایم اما چگونه می‌توانیم از خودم و دیگران در برابر ابتلا به عفونت کووید-19 محافظت کنیم؟

فکرشهر: به دورهمی کوچکی مثل جشن ازدواج یا نامزدی، مسابقه ورزشی و یا یک مهمانی دوستانه دعوت‌شده‌ایم اما چگونه می‌توانیم از خودم و دیگران در برابر ابتلا به عفونت کووید-19 محافظت کنیم؟

به گزارش «فکرشهر»، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به نقل از سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به این سوال نوشت:

از پروتکل‌های بهداشتی منطقه خودآگاهی کامل داشته و آن‌ها را رعایت کنیم، همچنین اگر احساس بیماری و ناخوشی داریم در خانه‌مانده و از حضور در دورهمی خودداری کنیم.

اگر طی 10 روز گذشته فردی از افراد خانواده ازنظر ویروس کرونا مثبت بوده و ما با وی تماس داشته‌ایم از حضور در دورهمی خودداری کنیم.

بر اساس توصیه‌های مراجع بهداشتی منطقه خود به‌جز در مواقع خوردن و آشامیدن حتما ماسک پوشیده و فراموش نکنیم به چشم، بینی و دهان خود دست نزنیم.

همیشه سه اقدام اصلی را رعایت کنیم، نخست اینکه حداقل یک تا دو متر فاصله با دیگران را رعایت کنیم، دوم دستان خود را مرتباً با آب و صابون شسته و یا با محلول الکلی ضدعفونی کنیم و در سومین گام موقع عطسه یا سرفه از آرنج خمیده خود یا دستمال‌کاغذی استفاده کرده و بلافاصله دستمال را در سطل درب دار بیندازیم.

قرار است دورهمی کوچکی مثل جشن ازدواج یا نامزدی، مسابقه ورزشی و یا یک مهمانی دوستانه ترتیب بدهیم. چه احتیاطاتی را باید رعایت کنیم تا از انتشار بیماری کووید-19 بین مهمانان جلوگیری کنیم؟

اگر طی 10 روز گذشته فردی از افراد خانواده ازنظر ویروس کرونا مثبت بوده فعلا برگزاری دورهمی را به تعویق بیندازیم.

قبل از شروع دورهمی، به تک‌تک مهمانان در مورد احتیاطاتی که باید رعایت کنند توضیح داده و حتما در طول دورهمی نیز احتیاطات لازم را به آن‌ها یادآوری کنیم.

بر اساس توصیه‌های مراجع  بهداشتی منطقه، همه افرادی که در مهمانی حضور دارند ازجمله خود ما باید ماسک بزنیم.

سعی کنیم مراسم را در محیط باز برگزار کرده و اگر امکان برگزاری در محیط باز نبود حتما باید محیط سربسته دارای تهویه کافی، با پنجره‌ها و درب‌های باز باشد.

برای کاهش ازدحام می‌توانیم برنامه‌ریزی کرده که ورود و خروج همه مهمانان هم‌زمان نباشد، همچنین شمارش افرادی که وارد می‌شوند را داشته باشیم تا از حد ظرفیت مکان بیشتر نشود.

 باید صندلی‌ها یا مکان‌های نشستن را با فاصله حداقل یک متر از قبل مشخص کرده و محل ایستادن افراد را بر کف زمین با علامت مشخص کنیم، همچنین مدت‌زمان دورهمی را به حداقل برسانیم.

طبق پروتکل‌های بهداشتی منطقه خود، همه وسایل موردنیاز را از قبل فراهم کنیم، جعبه دستمال‌کاغذی به تعداد کافی، آب و صابون یا محلول الکلی ضدعفونی‌کننده دست، ماسک، سطل زباله درب دار و مارکر مناسب برای کف زمین برای مشخص کردن مکان افراد ازجمله مواردی است که باید به آن‌ها دقت کنیم.

درنهایت فراموش نکنیم بهترین و مطمئن‌ترین راه برای عدم ابتلا به عفونت کووید-19 شرکت نکردن در هرگونه دورهمی، هر چند کوچک است.

دیدگاه خود را بنویسید