سر خط خبرها:

هواشناسی: دمای ۳ استان به بالای ۵۰ درجه می رسد/ هشدار برای چهار شهرستان استان بوشهر

به گزارش فکرشهر، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: وقوع دمای ۵۰ درجه سانتیگراد به بالا امروز (۱۹ تیر) در خوزستان و جنوب ایلام و طی فردا و دوشنبه (۲۰ و ۲۱ تیر) در خوزستان، جنوب ایلام و بوشهر پیش‌بینی می‌شود و گرمازدگی و افزایش مصرف حامل‌های انرژی در چنین شرایطی ‌دور از انتظار نیست...

فکرشهر: سازمان هواشناسی با صدور هشداری از تداوم استقرار توده هوای گرم و افزایش دمای سه استان به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد همچنین وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: وقوع دمای ۵۰ درجه سانتیگراد به بالا امروز (۱۹ تیر) در خوزستان و جنوب ایلام و طی فردا و دوشنبه (۲۰ و ۲۱ تیر) در خوزستان، جنوب ایلام و بوشهر پیش‌بینی می‌شود و گرمازدگی و افزایش مصرف حامل‌های انرژی در چنین شرایطی ‌دور از انتظار نیست.

در چنین شرایطی اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب جهت جلوگیری از گرمازدگی، صرفه جویی در مصرف آب و برق به‌ویژه در ساعات اوج مصرف و آبیاری مزارع در اوایل صبح یا اوایل شب توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: از امروز تا دوشنبه (۱۹ تا ۲۱ تیر) وزش بادهای ۱۲۰ روزه و به‌دنبال آن خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی در سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی خیزش گرد و خاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، اختلال در ترددهای جاده‌ای، احتمال نفوذ غبار به مناطق مرکزی استان، احتمال خسارت به پوشش و سازه گلخانه‌ها، سقف‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد. از این رو خودداری از تردد غیر ضروری، احتیاط در ترددهای جاده‌ای به سمت شمال استان و رعایت توصیه‌های بهداشتی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.  هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

چهار شهرستان استان بوشهر در انتظار دمای بالای ۵۰ درجه 

به گزارش صداوسیما، هواشناسی بوشهر نیز پیش بینی کرد: از امروز روند افزایش دما در استان شدت می‌گیرد و احتمال رسیدن دما به ۵۰ درجه و بیشتر در روز‌های آینده وجود دارد.

معاون پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر گفت: از امروز هوا گرم‌تر می‌شود و روند افزایش دما تا اواسط هفته ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود در روز‌های یکشنبه و دوشنبه (۲۰ و ۲۱ تیر) دمای هوا در بخش‌هایی از شهرستان‌های دشتستان، دشتی، تنگستان و دیلم به آستانه ۵۰ درجه سلسیوس یا بیشتر از آن برسد.
 
زهرا راستگو از افزایش سرعت باد‌های شمال غربی خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود در برخی ساعت‌ها از روز دوشنبه سرعت وزش باد شمال غربی در برخی مناطق ساحلی و غیر ساحلی شمالی و مرکزی استان بوشهر شامل شهرستان‌های بوشهر، گناوه، دیلم، دشتستان و دشتی افزایش یابد و گاهی به بیش از ۴۰ کیلومتر در ساعت برسد که در پی آن ضمن خیزش موقت گرد و خاک محلی، ارتفاع موج نیز در سواحل شمالی استان گاهی تا ۱۵۰ سانتیمتر افزایش خواهد یافت.
 
وی از دریانوردان خواست مراقب باشند و آمادگی لازم را برای رو به رو شدن با خطرات احتمالی اتخاذ کنند.
 
معاون پیش‌بینی هواشناسی استان عنوان کرد: با توجه به افزایش گرما، افزایش مصرف آب و برق دور از انتظار نیست که باید تمهیدات لازم در این زمینه صورت گیرد.
 
وی همچنین از مردم خواست در ساعات گرم روز از رفت و آمد خودداری کنند تا دچار گرمازدگی نشوند.
 
راستگو بیان کرد: در شبانه روز گذشته بیشترین دما در شهر‌های اهرم، برازجان و خورموج با ۴۷ درجه سلسیوس ثبت شد.
 
وی با اشاره به پیش بینی ۲۴ ساعته وضعیت جوی و دریایی استان گفت: آسمان صاف تا کمی ابری همراه با غبار محلی، گاهی وزش باد و فردا در برخی نقاط مه صبحگاهی پیش‌بینی می‌شود.
 
معاون پیش‌بینی هواشناسی بوشهر افزود: جهت وزش باد در این مدت بیشتر جنوب غربی تا جنوب شرقی با سرعت ۸ تا ۲۸ گاهی ۳۶ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج۳۰ تا ۹۰ و در ساعاتی از بعدازظهر تا ۱۲۰ سانتیمتر خواهد بود.
 
وی گفت: فردا در بندر بوشهر زمان جزر اول دریا ساعت ۰۱:۱۶ دقیقه بامداد، مد اول ساعت ۰۸:۵۰، جزر دوم ساعت ۱۶:۴۴ و مد دوم ساعت ۲۲:۴۲ دقیقه است.

دیدگاه خود را بنویسید