سر خط خبرها:
مدیرکل استاندارد استان بوشهر:

استفاده از آسانسورها تنها با دریافت تاییدیه استاندارد مجاز است

فکرشهر: مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: از هم استانی‏‌ها انتظار است برای استفاده از آسانسورها بویژه آسانسور منزل شخصی و مکان‌های پرتردد پس از دریافت تاییدیه استاندارد اقدام به استفاده از آن کنند.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، محمدرحیم بهره‌مند روز سه‏‌شنبه در بازدید خبرنگاران از چند شرکت آزمایشگاهی همکار استاندارد افزود: در حین خرابی آسانسورها نیز شایسته است از نصابان مجاز استفاده شود چون در بسیاری از موارد استفاده از تعمیرکاران غیرمجاز تبعات ناگواری همچون قطع عضو را در پی دارد.

وی با بیان اینکه به تازگی یکی از ساکنان استان بوشهر بر اثر استفاده از آسانسور غیر استاندارد جان خود را از دست داده است اظهار کرد: شهروندان قبل از استفاده از آسانسور باید از یک شرکت تایید صلاحیت شده استاندارد بخواهند، از آسانسور بازرسی و برای آن تاییدیه صادر کنند.

بهره‌مند تاکید کرد: صاحبان مراکز پرتردد مانند ساختمان پزشکان، رستوران‌ها و هتل‌ها باید بازرسی ادواری آسانسور را جدی بگیرند.

وی همچنین از شهرداری‌ها نیز درخواست کرد بدون دریافت پروانه ایمنی استاندارد از سازمان ملی استاندارد، پروانه پایان کار به ساخت و سازها ارائه نکنند.

بهره‌مند ادامه داد: برخی از افراد پیش از گرفتن تاییدیه استاندارد براین باورند که چون آسانسور را بیمه کردند مشکلی پیش روی آنها نیست، اما بر اساس نامه بیمه مرکزی در صورتی که آسانسور پروانه ایمنی استاندارد نداشته باشد بیمه آن اعمال نمی‌شود.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه مقرر شده محدودیت‌های کرونایی کمتر یا برداشته شوند لازم است شهرداری‌ها پروانه ایمنی شهربازی‌ها و زمین‌های بازی کودکان را با جدیت پی‌گیری کنند تا پس از برداشته شدن محدودیت‌ها آسیبی متوجه آنان نشود.

بهره‌مند عنوان کرد: هر کالایی که با سلامت و ایمنی مردم سروکار دارد مشمول استاندارد الزامی است و باید نشان استاندارد داشته باشد.

وی افزود: این اظهار نظر بعضی از افراد که رعایت استاندارد باعث افزایش هزینه تولید کالا می‌شود صحیح نیست چون اگر تولیدکنندگان، فرآیند استاندارد کیفیت و الزام‌های تولید هر کالایی را رعایت کنند، می‌توانند کالایی با کیفیت و با قیمت تمام شده پایین‌تر به بازار عرضه کنند.

بهره‌مند اظهارداشت: مصرف کنندگان برای اطمینان از استاندارد بودن کالا، می‌توانند کد ۱۰ رقمی را که زیر علامت استاندارد نصب شده و بر روی کالا قرار دارد، به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کنند پس از آن، پیامکی به فرستنده ارسال می‌شود که شامل نام تولید کننده و آخرین وضعیت کیفی کالا است.

وی گفت: استان بوشهر با ۳۰ آزمایشگاه و حدود ۸۰۰ نیروی شاغل از قطب‌های آزمایشگاهی کشور به شمار می‌رود به نحوی که در بسیاری از کالاها آزمون آن تنها در این استان انجام می‌شود.

۱۷ تا ۲۳ مهر ماه بعنوان هفته استاندار اعلام شده است.

دیدگاه خود را بنویسید