سر خط خبرها:
تا ۳۰ سال آتی هر ۳ نفر، یک سالمند را «تامین مالی» می‌کند

ارتباط «تعویق سن بازنشستگی» با هرم سنی جمعیت

فکرشهر: هفته گذشته که دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، در ماده‌ای از این لایحه به موضوع «افزایش ۲ ساله سنوات بازنشستگی» اشاره شده بود که البته گفته می‌شود تنها کارکنان دولت مشمول افزایش ۲ ساله سنوات بازنشستگی‌ هستند، اما دبیر مرکز مطالعات جمعیت در واکنش به این خبر می‌گوید که این موضوع اتفاقی اجتناب ناپذیر است و هیچ ارتباطی به رویکرد دولت یا جریانات سیاسی ندارد و زمانی که هرم سنی کشوری سالمند و به سمت سالمندی می‌رود، وابستگی افراد سالمند به سنین کار و فعالیت هم افزایش می یابد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، صالح قاسمی با اشاره به تعویق سن بازنشستگی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ آمده با بیان اینکه در حال حاضر هر هفت نفر در سنین کار و فعالیت با پرداخت بیمه و مالیات به سازمان تامین اجتماعی هزینه‌های یک سالمند را تامین می‌کنند، اظهار می‌کند: با گذشت زمان و افزایش امید به زندگی و کاهش شدید موالید، به تعداد افراد سالمند اضافه می‌شود؛ در واقع تعداد کسانی که بدون کار کردن باید از نظام تامین اجتماعی تامین شوند، بیشتر می‌شود و افراد در سن کار و فعالیت و در حال اشتغال به طور طبیعی باید سال‌های بیشتری کار کنند، بیمه و مالیات بیشتری پرداخت کنند تا نظام تامین اجتماعی بتواند هزینه‌ ها و حقوق سالمندان را تامین کند.

قاسمی معتقد است تا سه دهه آینده که نرخ سالمندی کشور از ۱۰ به بیش از ۳۰ درصد افزایش می‌یابد، وابستگی افراد غیرشاغل به افراد شاغل نیز به همین صورت افرایش خواهد یافت. اگر امروز ۷ نفر در حال کار و فعالیت هستند و با پرداخت بیمه و مالیات، هزینه‌های یک سالمند را تامین می‌کنند، تا سه دهه آینده هر سه نفر شاغل یا به تعبیر صحیح‌تر هر ۲.۵ نفر شاغل باید هزینه های یک سالمند را تامین مالی کنند؛ به گونه‌ای که باید سال‌های بیشتری کار کنند، پس سن بازنشستگی افزایش خواهد یافت. همچنین باید بیمه و مالیات بیشتری پرداخت کنند و این به معنی فشار اقتصادی بیشتر بر روی افراد شاغل و در سنین کار و فعالیت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تعویق سن بازنشستگی اتفاقی است که در همه جای دنیا رخ می‌دهد، تصریح می‌کند: در ایران نیز به دلیل اینکه به سرعت در حال افزایش سالمندی هستیم این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است. لذا باید افراد سال‌های بیشتری کار کنند و بیمه و مالیات بیشتری پرداخت کنند تا سالمندان بیشتری تامین شوند.

دبیر مرکز مطالعات جمعیت درخصوص برخی اظهارات مبنی بر اینکه تعویق سن بازنشستگی در تقابل با قانون جوانی جمعیت قرار دارد، یادآور می‌شود: این موضوع با قانون جوانی جمعیت مغایرتی ندارد زیرا زمانی که گفته می‌شود باید الگوی فرزندآوری تغییر و موالید بیشتری در کشور داشته باشیم و هرم سنی کشور را جوان نگه داریم، یکی از اهدافش این است که فشار اقتصادی بر روی افراد شاغل بیشتر نشود. به طور طبیعی تعداد افراد سالمند در حال افزایش است. نمی‌توان افراد سالمند را رها یا حذف کنیم. باید افرادی را که جایگزین سالمندان می‌شوند را با افزایش موالید و باروری بیشتر و البته مهاجرپذیری، تامین کنیم.

وی گفت که البته به زودی باید در رابطه با سیاست‌های «مهاجرپذیری» در کشور تصمیمات مهمی اخذ شود.

دیدگاه خود را بنویسید