سر خط خبرها:

تولید ۲۵۰ هزار تن محصول گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر

فکرشهر: با تولید 250 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر و عرضه به استان‌ها قیمت این محصول در بازار کاهش یافت و این درحالی است که خرید توافقی گوجه‌فرنگی از کشاورزان از سوی تعاون روستایی آغاز شده است.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، تولید محصولات کشاورزی در حوزه‌های زراعی، باغی، صیفی‌جات، سبزی، خارج از فصل یکی از ظرفیت‌های استان بوشهر است که سالانه بیش از 1.5 میلیون تن محصول تولید و وارد بازار می‌شود.

گوجه‌فرنگی خارج از فصل یکی از محصولات مهم استان بوشهر است که بیش از 600 هزار تن محصول در فصل سرما و بهار تولید و عرضه می‌شود

کشت و برداشت گوجه فرنگی برخلاف دیگر استان‌ها که به‌صورت معمول در بهار و تابستان انجام می‌شود، در استان بوشهر در فصل تابستان کشت و برداشت آن در فصل سرما تا اردیبهشت سال بعد ادامه دارد.

امسال گوجه‌فرنگی خارج از فصل در سطح 11 هزار و 200 هکتار در نقاط مختلف استان بوشهر کشت شده و تولید محصول خارج فصل استان بوشهر در تعدیل قیمت‌ها و تنظیم بازار نقش موثر ایفا می‌کند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده عرضه محصول گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر به بازار قیمت این محصول تا 3 هزار تومان برای هر کیلوگرم کاهش داده است.

  بیش از 250 هزار تن گوجه‌فرنگی برداشت شد

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تاکنون بیش از 250 هزار تن آن برداشت و وارد بازار شده است.

خسرو عمرانی پیش‌بینی برداشت گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر را 604 هزار تن دانست و اظهار داشت: تاکنون 250 هزار تن آن برداشت شده و مابقی آن تا فروردین سال آینده برداشت و عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه اوج برداشت محصول گوجه‌فرنگی در ماه‌های دی و بهمن است خاطر نشان کرد: در دی ماه تاکنون بیش از 80 هزار تن محصول برداشت شده و تا 100 هزار تن افزایش می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: صادرات محصول گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر علاوه بر عرضه در بازار داخلی به خارج از کشور صادر می‌شود و براساس آمارهای تایید شده  عمده تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در شهرستان‌های دیر و دشتی است

آغاز خرید گوجه فرنگی از کشاورزان استان بوشهر

مدیر تعاون روستایی استان بوشهر اظهار داشت: به‌منظور حمایت، تثبیت قیمت و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان با پیگیری‌های سازمان تعاون روستایی استان و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و تشکل‌های استانی و ملی به‌ویژه اتحادیه مرکزی تعاون روستایی و کشاورزی ایران، اتحادیه تعاون روستایی استان و شرکت‌های تعاون روستایی تحت پوشش اقدام به خرید توافقی گوجه‌فرنگی از کشاورزان کرده است.

سید محسن معروف بیان کرد: مراکز خرید دایر شده متناسب با مناطق عمده زیر کشت در شهرستان‌های دیر، دشتستان و دشتی مستقر است.

وی اضافه کرد: مراکز خرید در شهرستان‌های دیر، دشتی و دشتستان فعال شده و اقدام به خرید گوجه‌فرنگی ویژه تولید رب و ارسال به سوی کارخانجات شبکه تعاون روستایی استان می‌کند.

نارضایتی کشاورزان از قیمت فروش محصولات

رئیس نظام صنفی کشاورزان استان بوشهر نیز با اشاره به نارضایتی کشاورزان از قیمت فروش محصولات خود، اعلام کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته خرید توافقی محصولات گوجه فرنگی در شهرستان دیر انجام خواهد شد.

یعقوب کرمی افزود: خرید توافقی محصولات گوجه‌فرنگی در شهرستان دیر توسط تعاون روستایی استان‌های بوشهر و تهران به وسیله کارخانه‌های رب می‌باشد.

وی تأکید کرد: باتوجه به همکاری مسئولان ذیربط در تحقق بخشی از مطالبه کشاورزان شهرستان دیر، کشاورزان دیگر مجبور نیستند محصول خود را زیر قیمت به دلالان بفروشند و با قیمت توافقی محصول گوجه‌فرنگی به کارخانه‌های رب تحویل می‌شود.

کرمی بیان کرد: پیش از این دلالان سودجو بدون توجه به اینکه کشاورزان درگیر خسارت‌های ناشی از عدم مدیریت صحیح و حوادث طبیعی هستند، با قیمت‌ گذاری‌های عجیب، محصول کشاورزان را زیر قیمت خریداری می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان به سبب خسارت‌های متعدد زیر بار وام‌های سنگین هستند اضافه کرد: خسارت‌های میلیاردی به حوزه کشاورزی استان بوشهر باید تا قبل از ورشکستگی کامل کشاورزان پرداخت شود چراکه تا چند روز دیگر چیزی برای امرار معاش کشاورزان این استان باقی نخواهد ماند.

رئیس نظام صنفی کشاورزان استان بوشهر با ابراز امیدواری نسبت به اینکه جبران خسارت همه کشاورزان استان بوشهر در عرصه گوجه‌فرنگی در راس امور مسئولان قرار گیرد گفت: اگر امروز رونق در اقتصاد کشور باقیمانده است ناشی از تلاش شبانه‌روزی کشاورزان این استان است.

دیدگاه خود را بنویسید