سر خط خبرها:

حاشیه‌ای مغفول از سفر روحانی به ایتالیا + عکس

فکرشهر: حضور فرهنگ و هنر ایرانی که در فرش این سرزمین تجلی یافته است، در سفر رئیس دولت تدبیر و امید به ایتالیا چشمگیر بود.\n\nبه گزارش فکرشهر، دکتر حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران و نایب‌رئیس انجمن علمی فرش ایران طی یادداشتی با این مقدمه در دوماهنامه «طره» نوشت: «سفر رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا با حواشی متعددی روبه‌رو شد و خرده‌گیرانی که گشایش تازه سیاسی و اقتصادی را باب میل خود نمی‌دیدند بر چیره‌ساختن حاشیه بر متن کوشیدند.

فکرشهر: حضور فرهنگ و هنر ایرانی که در فرش این سرزمین تجلی یافته است، در سفر رئیس دولت تدبیر و امید به ایتالیا چشمگیر بود.

\n\n

به گزارش فکرشهر، دکتر حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران و نایب‌رئیس انجمن علمی فرش ایران طی یادداشتی با این مقدمه در دوماهنامه «طره» نوشت: «سفر رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا با حواشی متعددی روبه‌رو شد و خرده‌گیرانی که گشایش تازه سیاسی و اقتصادی را باب میل خود نمی‌دیدند بر چیره‌ساختن حاشیه بر متن کوشیدند.

\n\n

یکی از «مذاکره زیر سم اسب فاتح ایران» سخن گفت و دیگری از «امضای تفاهم‌نامه زیر مجسمه اسبی که نماد غلبه بر ایرانیان است» نوشت و آن یکی ندای «رنجش خاطر مردم» را سر داد. آنان که فرجام یافتن برجام را خوش نمی‌دارند و آغوش گشودن غرب بر ارتباط با ایران را تاب نمی‌آورند، همه دستاوردهای سیاسی و اقتصادی این سفر را به یک‌سو نهاده و از بزرگ‌نمایی جزئیاتی مبهم دریغ نکردند تا «امپراتور فیلسوف» را در نقش «سردار فاتح» جا بزنند.

\n\n

اما این پرسش بر جا ماند که چگونه حضور غالب و استوار فرهنگ و هنر ایرانی در آیین‌ها و نشست‌ و برخاست‌های این سفر را و به‌ویژه فرش دستباف ایرانی را ندیدند و روایتی مبهم از یک سردار رومی را بازتاب دادند؛ آن‌ هم همان گروه‌ها و رسانه‌هایی که در دولت پیشین بر قصورهایی عیان‌تر از جمله نشستن رئیس دولت زیر عبارت مجعولی در وصف خلیج‌ فارس لب فروبسته بودند!

\n\n

1453816610342_rohollah vahdati-5.jpg

\n\n

به‌ هر روی سفر حسن روحانی به کشوری که خود در عالم هنر زبانزد است، با عرض‌اندام فرش ایرانی همراه بود. چه آن هنگام که سرجیو ماتارلا رئیس‌جمهوری ایتالیا در محوطه کاخ ریاست جمهوری آن کشور برای استقبال رسمی از رئیس دولت تدبیر و امید از فرش ایرانی بهره برد و چه آن هنگام که در درون کاخ، سران دو کشور بر فرش دستباف ارزشمند دیگری پای گذاردند و چه هنگامی‌که ماتئو رنتسی در کاخ کامپیدولیو از روحانی پذیرایی کرد و همه قراردادهای کلان بازرگانی را بر فرش‌های دستباف شورانگیز و غرورآفرین ایرانی امضا کردند.

\n\n

این حضور پررنگ و درخور توجه فرش دستباف ایرانی که در بسیاری از قاب‌بندی‌های عکاسان و اصحاب رسانه جای‌گیر شد و همه خبرگزاری‌های جهان آن را منتشر کردند، برای جامعه فرش ایران ارزشمند است و وقتی در نظر آوریم که ایتالیا در این سال‌ها از مشتریان خوب دستبافته‌های ایران بوده و یکی از بازارهای هدف صادراتی ما در حوزه فرش به شمار می‌رود، این ارزش فزاینده می‌شود.

\n\n

بر پایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 9 ماهه ابتدایی امسال بیش از 90 تن فرش دستباف به ارزش بیش از 5 میلیون دلار از کشور ما به ایتالیا صادر شده است و آن کشور در رده هشتمین کشور واردکننده فرش ایرانی قرار دارد.

\n\n

امیدواریم که با لغو تحریم‌های اقتصادی کشور و کمرنگ شدن پیامدهای منفی این تحریم‌ها، صادرات فرش دستباف ایرانی به کشور چکمه‌، بیش‌ از پیش افزایش یابد.»

\n